Doğum

İlk Süt, Kolostrum, Ağız Sütü

Anne sütünün içeriği, annenin beslenme durumuna, emzirmenin aşamasına, emzirme döneminin başında ya da sonunda olmasına, bebeğin doğum haftasına göre değişiklik gösterir. Örneğin erken doğan bir bebeğin anne sütü ile zamanında doğan bir bebeğin anne sütünün içeriği birbirinden farklıdır. ağız sütü

Her anne kendi bebeğinin fizyolojik ihtiyaçlarına uygun olarak süt üretebilir. Anne sütü bebek doğduktan sonra farklı özellikler gösterir ve farklı isimler alır.

Doğumdan hemen sonra salgılanan, içerdiği beta-karotene nedeniyle sarı renkte görünen süte halk arasında ağız sütü yani kolostrum adı verilir. Kolostrum doğumdan sonraki ilk günlerde (2-3 gün boyunca) salgılanır. Bu süt kesinlikle bebeğe verilmelidir. Bebek ememiyorsa bile sağılarak verilmelidir.

Kolostrum; İmmünoglobilin IGA (hastalıklara karşı bebeği koruyan maddeler) bakımından zengindir ve bağırsakları kaplar. Bu sayede normal bağırsak yapısının gelişmesine katkı sağlayarak bebeğin sindirimini kolaylaştırır. Bebeğin dışkılamasını kolaylaştırır. Böylece de fizyolojik sarıklık gelişmesi riskini azaltır. Doğar doğmaz anne sütü alan bebeklerin bağırsakları tümüyle bu madde ile kaplanarak mikroplara karşı bebeği korur. Bebeği enfeksiyonlardan korur.

İlk Süt, kolostrum -Ağız Sütünde bol miktarda protein mevcuttur.

 Geçiş Sütü: Emzirmeye başladıktan sonraki 4.-5. günden itibaren kolostrum yerini geçiş sütüne bırakır. Kolostruma göre total protein ve immünoglobülin oranları bir miktar azalır. Daha yüksek oranda yağ, laktoz ve vitamin içerir.

 Olgun Süt: Emzirmenin 4. haftasına doğru geçiş sütü yerini olgun süte bırakır. Bu sütün %10 u enerji ve büyüme için gerekli olan karbonhidrat, protein ve yağlardan oluşur. Geri kalan kısmı sudur. Olgun süt, altı ay boyunca bebeğin besin gereksinimini tek başına hiçbir ek gıdaya gerek kalmadan karşılayabilir. Olgun sütün içeriği emzirme zamanına göre değişiklik göstermektedir. Bebek emmeye ilk başladığında ön süt gelir daha sonra son süt salınır.

Ön Süt: Bir emzirmede, memeden ilk önce gelen süt ön süttür. Ön süt yoğunlukla su, vitamin ve protein içerir. Ön süt fazla miktarda üretildiğinden, bebek gereksinim duyduğu bütün suyu ön sütten karşılar.

Son Süt: Emzirmenin sonarına doğru memeden salgılanan süte son süt denir. Son süt, ön süte nazaran daha çok yağ içerir. Yağ bebeğin enerji gereksinimini karşılar ve tokluk hissini oluşturur. Bu sayede bebek emmeyi bırakır. Bebeklerde obesite (fazla kilolu olma) oluşmasını önler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu