Adet (Regl) Dönemi

ilk Adet Görme (Menarş)

Ergenlik gelişim evresi belirli bir düzen içerinde gerçekleşir. İlk olarak boy uzar, memeler gelişir, koltukaltı ve genital bölgelerde tüylenme görülmeye başlar. Daha sonraki dönemde ilk adet görülür.

İlk adet görme yaşı genellikle 9 ila 16 arasındadır.  Bazı kızlar daha erken adet görmeye başlayabilir ve bu durum erken menarş olarak adlandırılır. Erken adet görme nedenleri arasında; aşırı kilo, bol güneşli ülkelerde yaşamak, ailedeki bayanların erken adet görmesi ya da hormonal bozukluklar sayılabilir.

İlk adet görme ve boy uzaması birbiriyle ilişkili bir durumdur. Erken menarş boy kısalığına neden olabilir. Bu yüzden erken menarşta doktora başvurmak gerekir.

ilk Adetten Sonra İkinci Adet Ne Zaman Olur?

İlk yıllarda âdet kanaması düzenli olmayabilir. Normalde 21 ila 35 günde bir âdet kanaması görülür. İlk zamanlarda yılda 3-4 kez ya da bunun aksine 21 günden az süreyle âdet kanaması görülmesi normal kabul edilebilir. Bu durumu alışma süreci olarak düşünebiliriz.

ilk Adet Kanaması Kaç Gün Sürer?

Âdet kanamasının 2 ila 7 gün arasında sürmesi normaldir. İlk günlerde adet miktarı fazladır, daha sonraki günlerde azalarak devam eder.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu