Gündem

İlaç Yazdırmak Eziyete Dönüştü!

4 Eylül tarihinde yürürlüğe giren Sağlık Uygulama Tebliğ ile artık ilaç yazdırmak vatandaş için iyice zorlaştı. Eskiden nöroloji uzmanları tarafından yazılan ilaçlar, artık 3. basamak tam teşekküllü hastanelerde yazılabilecek. Böylece ilçelerde veya köylerde yaşayan vatandaş ilaç yazdırmak için en yakındaki tam teşekküllü hastanelere gitmek zorunda kalacak.

Değişen sistemde en çok düzenli ilaç kullanmak zorunda olan hastalar etkileniyor. En büyük sorunlardan biri de randevu almak.

Ankara’da yaşayan bir Zona hastası, 20 gün boyunca randevu alamadı. Kullandığı ilacı yazdıramayacağını öğrenen Harun Aydın, 3. basamak hastaneden yirmi gün boyunca randevu alamadı. İlacı parayla almak istese de, reçetesi satılmadığı için hasta mağdur oldu.

İlaç yazdıramayanlar, 3. basamak hastanelere gitmek zorunda kalıyor. Fakat aşırı yoğunluk olduğu için, ilçe ve köylerden gelen hastalar, randevu almakta zorlanıyor.

3. basamak hastaneler, tam teşekküllü hastanelerdir. Fakat maalesef ki ülkemizde tam teşekküllü hastaneler her ilde bulunmuyor. Hakkari veya Muş illerinden birinde yaşayanlar, civar illerdeki 3.basamak hastanelerden randevu almak zorunda kalıyor.

Sağlık Uygulama Tebliği’ne göre demans ve Parkinson hastalarının ilaçları nöroloji uzmanları tarafından yazıldığında SGK karşılamıyor. Aynı zamanda nöroloji uzmanları tarafından yazılan 6 aydan uzun süreli antidepresanlar da SGK tarafından karşılanmıyor.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu