Gebelik

ikiz Gebeliklerde Normal Doğum Mu? Sezaryen Doğum Mu?

İkiz gebeliklerin oranı son 10-20 yılda artış göstermiştir ve tüm gebeliklerin yaklaşık %1- 2 sini oluşturmaktadır.  Bu artışın sebebi Tüp bebek (IVF) ve infertilite (kısırlık) tedavileridir.  Genel olarak bakıldığında ise ikiz gebeliklerin yalnızca dörtte birinin spontan (kendiliğinden) olarak meydana geldiği bilinmektedir.

ikiz Gebeliklerde Normal Veya Sezaryen Seçeneğini Etkileyen Faktörler Nelerdir?

  • Doğum şekli tercihini etkileyen ilk kriter bebeklerin duruş şeklidir. Doğum sırasında bebeklerin doğum kanalına gelişi sırayla olmaktadır. Önden gelen bebek doğum kanalına verteks (baş) pozisyonunda gelirse doğumun normal doğum olma olasılığı yüksektir. Ancak bebekler makat (ters) pozisyonda gelmiş ise sezaryen doğum tercih edilmektedir. Bazı durumlarda önden gelen bebek normal doğmasına rağmen diğer bebeğin normal doğumu mümkün olmayabilir. Bu durumda da ikinci bebek için sezaryen doğum tercih edilmektedir.
  • Doğumun başladığı anda gebeliğin kaçıncı haftada olduğu doğum şeklini etkileyen faktörlerdendir.
  • İkiz gebeliklerin doğum sırasında tahmini kilosu doğum şekli tercihini etkilemektedir. Genellikle 1500 gr altındaki bebekler için sezaryen doğum tercih edilmektedir ancak bu konuda kesin bir fikir birliği söz konusu değildir.
  • Bebeklerde gelişim geriliği görülmesi ve ikiz gebeliklerde görülen komplikasyonların bulunması gebeliğin normal doğum yada sezaryen olmasını etkileyen faktörlerdendir.
  • Annede hipertansiyon, diyabet gibi sistematik hastalıkların olması
  • Amniyon sıvısının gelmiş olması
  • Oligohidroamniyos, polihidroamniyos gibi durumlar doğum şeklini etkileyen diğer faktörlerdir.

1980’li yıllarda ikiz gebeliklerin yaklaşık % 70’i normal doğumla doğurtulurken günümüzde tekiz gebeliklerde olduğu gibi ikiz gebeliklerde de sezaryen doğum artmış ve bu oran % 70- 80’i bulmuştur.

İkiz gebeliklerin yaklaşık %40’ında doğum sırasında her iki bebekte verteks (baş) pozisyonundadır. Bu durum normal doğumun en başarılı olduğu gruptur. Diğer % 40’ında birinci bebek verteks (baş) pozisyonunda iken ikinci bebek makat pozisyonundadır (ters).  Bu grupta sezaryen yada normal doğum kararı alınabilir. Kalan % 20’lik kısımda ise her iki bebek de verteks pozisyonunda değildir. Bu durumda ise hemen hemen her zaman sezaryen doğum tercih edilir.

ikiz Gebeliklerde Doğum Ne Zaman Gerçekleşir?

ikiz gebeliklerde doğum

Normal bir tekiz gebeliğin süresi 38-42 hafta civarındadır.  İkiz gebeliklerde bu süre daha kısadır ve doğum daha erken haftalarda gerçekleşir.  İkiz gebeliklerin % 70’i 35-38 hafta sürmektedir.  Genel olarak gebelikte bir problem yoksa ikiz gebeliklerin 37- 38. Haftalarda doğurtulması ideal kabul edilir.

                                                                                                                                 Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu