Gebelik

ikiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır?

Gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenelerinde iki adet gebelik kesesinin gözlenmesi ile ikiz gebelik olduğu söylenebilir. Ancak bazı durumlarda gebelik keselerinden birinin büyümeye devam etmeyerek kaybolduğu gözlenmektedir. Bu nedenle kesin bilgi içi 7 ve 8. haftalar beklenmelidir.  Bu haftalarda bebeklerin kalp atışları da oluşmaktadır. Böylece eğer iki bebek söz konusu ise iki kalp atışı duyulacaktır. Çok nadir de olsa bu haftalardan sonra da bebeklerden birisi kaybedilebilmektedir.

Tek Yumurta Veya Çift Yumurta İkizi Olduğu Ne Zaman Anlaşılır?

İkiz gebeliklerin tek ya da çift yumurta ikizi oldukları gebeliğin 9 ve 14. haftaları arasında ultrason incelemeleriyle anlaşılır. İlerleyen haftalarda ayırt etmek daha da zorlaşmaktadır. Ultrason muayenesinde plasenta sayısına ve zarların şekline bakılmaktadır. Tek plasenta varsa tek yumurta ikizidir ancak çift plasenta varsa tek yumurta ya da çift yumurta ikizi olabilmektedir. Aynı şekilde bebeklerin cinsiyetleri de belirleyici özellik göstermektedir. Bebeklerin cinsiyetleri farklı ise çift yumurta ikizidir ancak cinsiyetleri aynı ise tek yumurta ya da çift yumurta ikizi olabilmektedir.

Gebelik Testleriyle İkiz Gebelik Anlaşılır Mı?

İdrar ve kanda gebelik testleriyle gebeliğin ikiz gebelik olup olmadığına karar verilemez. Kesin karar için ultrason muayenesi gerekmektedir.

İkiz gebelik söz konusu olduğunda kanda gebelik testinde B- HCG değeri gebelik haftasına göre yüksek çıkmaktadır. Ancak bu durum kesin bir bilgi vermemektedir. Gebeliğin ikiz gebelik olup olmadığı ultrason ile belirlenir.

Gebelik Belirtilerine Bakılarak İkiz Gebelik Olduğu Anlaşılır Mı?

Gebelik belirtileri kişiler arasında farklılık gösterir,  bu nedenle ayırt edici bir bulgu değildir. İkiz gebeliklerde bulantı, kusma gibi belirtiler tekiz gebeliklerde olduğundan daha fazla görülmesine rağmen kesin olarak bir bilgi vermemektedir.

Şeyma Aracı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu