Gebelik

ikili test nedir, nasıl yapılır, ne zaman yapılır ?

Günümüzde teknolojik ve bilimsel gelişmeler bizlerin gebeliğin erken dönemlerinde fetüs hakkında bilgi edinmemizi sağlar. Bu testlerden biride gebeliğin erken dönemlerinde yapılabilen ikili test tir. Test down sendromlu bebekleri taramak için 1994 yılından itibaren yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır.

ikili Test kaçıncı gebelik haftasında yapılır?

Gebeliğin 10–14. haftaları arasında yapılması önerilir.

İkili test nasıl yapılır?

ikili test işlemi sırasında 4 parametre değerlendirilir. Bunlar;

  • Pregnancy-Associated-Plasma-Protein-A (PAPP-A) (anne kanından bakılır).
  • Serbest human-chorionic-gonadotropin (ß-hCG) hormonu (anne kanından bakılır).
  • Bebeğin ense kalınlığı (Nukal Kalınlık) (ultrason yapılarak ölçülür).
  • Anne yaşı

Bu dört değerin hepsi ele alınarak bir risk değerlendirmesi yapılır ve elde edilen risk değeri 1/250 üzerinde ise farklı ileri tanı testleri uygulanması önerilir.

Nukal kalınlık nedir?

Nukal kalınlık, ikili testte kullanılan en önemli parametredir. Nukal kalınlık anne karnındaki bebeğin (fetüsün) ense cildinin altında, içinde sıvı olan alandır. Ense kalınlığı diye de adlandırılır. ikili testte bu alan USG ile ölçülür. Nukal kalınlık gebeliğin 10–14. haftaları arasında 2.5 – 3 mm’den daha fazla ise anormal olarak değerlendirir ve şüphelenilir. Nukal kalınlığın fazla olduğu durumlarda, down sendromu, kromozom anomalileri,  kalpte anormallikler ve farklı anomalilerin görülme riski artar.  

ikili test sonuçlarının yorumlanması;

ikili test sonucu bize bebeğin hasta olup olmadığı hakkında kesin olarak bir şey söylemez. Sadece bebekte down sendromu, kromozom anomalisi,  kalpte anomali ve farklı anomalilerin olma riskini ortaya koyar. Elde ettiğiniz ikili test sonucunda size risk değerleri sunulur.

Eğer ikili test sonucu risk 1/250 ise amniyosentez (anne karnından su alarak incelenmesi) gibi ileri bir tanılama yöntemine başvurmak gerekebilir.  Doktorunuz size bu konuda gerekli açıklamaları yapacaktır. Bebekte down sendromu  gibi herhangi bir durum olup olmadığı amniyosentez işlemi sonucunda ortaya çıkar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu