Doğum Sonu Dönem

iki hamilelik arası süre ne kadar olmalı?

Anne ilk bebeğini karnında hissetmesiyle birlikte, bebeğinin geleceği ile ilgili bir sürü plan yapmaya başlar. Bu heyecan anlatılmaz, tarif edilemez mükemmel bir duygudur. Doğum zamanı geldiğinde bebeğinizi kucağınıza aldığınız andan itibaren bütün dünyanız o olur. Eşinizle birlikte daha önce tecrübe etmediğiniz zorlu ama bir o kadar da güzel bir yola çıkmış durumdasınız. Bu süreçte anne hamilelik boyunca değişen vücudunu toparlamaya çalışır. Doğum sonu dönemde, bebeğin bakımı ve emzirme dönemi, uykusuz geceler anneyi stres altına sokar. İşte bu zor süreçlerin ardından henüz kendinize gelmeden tekrar bir hamilelik sürecine girmeniz sağlığınız açısından çok risklidir. Ayrıca toparlanmamış olan bedeniniz tekrar ağır bir yükün altına girer ve manevi olarak da kendinizi yorgun, halsiz, çökmüş hissedebilirsiniz. iki hamilelik arası süre ne kadar olmalı?

Dünya sağlık örgütü yaptığı araştırmaların sonuçlarına dayanarak bu sürenin hem anne hem de bebek sağlığı açısından ideal olarak 2 ya da 3 yıl olması gerektiğini vurgulamaktadır. Gebelikler arasındaki sürenin çok kısa olması sağlıklı bir durum değildir. İkinci gebeliğinizin iki yıldan az bir sürede gerçekleşmesi durumunda anne açısından riskler ortaya çıkar. Erken doğum, ölü doğum, gebelik zehirlenmesi, annede ortaya çıkan anemi (kansızlık) bu risklerden sadece birkaçıdır.

Ayrıca halk arasında söylenen “çocuklar art arda doğsun, birlikte büyürler”’ anlayışı tamamen yanlış bir düşüncedir. İlk bebeğiniz hala bakıma ve size muhtaçken kısa sürede tekrar anne olmak bebeğinizin psikolojisi açısından olumsuzluklar yaratır. İlk doğumdan sonra bir sonraki hamileliğe kadar geçen sürede etkili doğum kontrol yöntemlerini (doğum kontrol hapı, spiral, prezervatif vb. kullanabilirsiniz. Bu sürede hem siz ruhsal ve fiziksel olarak toparlanmış hem de bebeğinizin ihtiyaçlarını sağlıklı bir şekilde karşılamış olursunuz.

BADE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu