Kadın Sağlığı

idrar yanması neden olur?

Genellikle kadınlarda daha sık görülen bir problem: İdrar yanması. İdrar yaparken acı çekilmesine sebep olan bu problemin birçok nedeni olabilir. Peki idrar yanması neden olur?

İdrarda yanmaya neden olan etken ve hastalıklar idrar yolu enfeksiyonu, ülser, apandisit, mesane tümörleri, bel soğukluğu, yumurtalık iltihapları ve enfeksiyonları, sistit, cinsel etkenler, baharatlı ve asitli besin tüketimi, hijyen amaçlı kullanılan ürünlerdeki kimyasallar olarak sayılabilir. Enfeksiyon oluşumu idrarda yanma yapar. Enfeksiyon bulaşması genellikle toplu kullanılan yerlerde olur. Enfeksiyon tam olarak idrar yapamama hissine neden olur. Böbrek rahatsızlıkları doğrudan idrar yollarının etkilediğinden yanma hissine neden olabilir. İdrar geldiğinde tuvalete gitmek idrar yolları sağlığı için en uygun olanıdır. Hem idrar yolları hem de böbrekler için idrarın tutulması sakıncalıdır. İdrar yanmasının daha çok kadınlarda görülmesinin sebebi ise idrar yolunun daha kısa olmasıdır.

En çok görülen idrar yanması nedenleri

Sistit: İhmal edildiğinde böbrekler ve mesanede (idrar torbası) kalıcı hasarlara neden olabilen sistit (mesane enfeksiyonu) idrarda yanma ile ortaya çıkar. Kadınlarda idrar yolu daha kısa olduğundan sistit daha fazla görülür.

İdrar yolu enfeksiyonu: Cinsel ilişki, kalıtsal etkenler, kadının yapısı gibi nedenlerle erkeklere oranla kadınlarda daha fazla görülürler. Kısa süreli antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

İdrar yanması nasıl tedavi edilir?

Özellikle böbrek sağlığı bakımından idrar yanmasının tedavisi oldukça önemlidir. İdrar yanmasının nedeni belirlendikten sonra tedavi uygulanır. İdrar yollarında enfeksiyon mevcutsa antibiyotik tedavisi uygulanır. İdrarda yanmanın tedavisi yapıldıktan sonra yeniden ortaya çıkma ihtimali olduğundan hastaların dikkatli olması gerekir.

İdrar yanmasından korunmak için;

  • Suyun bakterilerin dışarı atılması sağladığı ve tutunmaları engellediği için günlük en az 2 litre sıvı alımı olmalıdır.
  • Tuvalette temizliğe dikkat edilmelidir, tuvalet sonrası temizliği önden arkaya doğru yapılmalıdır.
  • Pamuklu iç çamaşırı kullanılmalıdır.
  • Cinsel ilişkiden sonra kısa süre içinde idrara çıkılmalıdır.
  • Vajinal bölgede deodorant ve parfümlü sabunlar kullanılmamalıdır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu