Saç Bakımı

Hızlı Kilo Vermenin Saça Zararları

Kilo verip fit görünmek hem sağlık hem de kişinin kendisini iyi hissetmesi açısından olumlu bir durumdur. Ancak bilinçsizce verilen kilo hem sağlığınızı kaybetmenize hem de saçlarınızın dökülmesine neden olur. Hızlı kilo vermenin saça zararları oldukça fazladır. Zamanla saçlarınız seyrekleşir ve saç dökülmeleri daha çok artış gösterir.

Vücuda alınması gereken vitamin ve mineraller alınmadığında zamanla sağlık sorunları yaşamaya başlayabilirsiniz. Özellikle saç telleriniz kalın ise saçlarınız zayıflar, seyrekleşir. Vücudunuz gerekli besinleri almadığında tırnaklarınız kırılır, saçlar hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Hem sağlıklı bir şekilde kilo vermek hem de saçlarınızın dökülmesini istemiyorsanız düşük kalorili diyetlerden uzak durmalısınız. Mümkün olduğunca protein ağırlıklı beslenmeli ve her türlü sebze, meyveyi değişik zamanlarda tüketmelisiniz.

Aynı tarz beslenme tarzı da çok yanlıştır. Vücudun her şeye ihtiyacı vardır. Özellikle’’ bir haftada 5 kilo verebilirsiniz ‘’ başlığı altında verilen diyet listeleri son derece yanlış ve sağlığınızı tehlikeye atan diyetlerdir. Bunlar şok diyetler olarak adlandırılabiliyor. Vücudun aç kalarak zayıflaması oldukça sağlıksızdır. Üstelik çok hızlı verilen kiloları bir süre sonra yine çok hızlı bir şekilde geri alırsınız. Bu yüzden düzenli beslenerek hem sağlığınızı korumuş olursunuz hem de saçlarınızı.

Sağlığınızdan olmamak ve bilinçli bir şekilde kilo vermek istiyorsanız mutlaka bir doktor kontrolünde olmalısınız. Böylelikle vücudunuzla birlikte saçlarınızda beslenir ve güçlenmeye devam eder. Eğer ağır bir diyet uyguladıysanız ve bunun sonucunda saç dökülmeleri yaşıyorsanız bir doktora danışarak eski düzeninize dönebilir ve saçlarınızın hacimli ve parlak görünmesini sağlayabilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu