Kadın Sağlığı

HIV Virüsü Nedir? Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Retro virüs olan HİV yol açtığı immün sistemin (bağışıklık sistemi) zayıflamasına neden olarak AIDS isimli bir sendroma neden olur. HIV virüsü farklı şekillerde vücuda girebilir. HIV vücutta hiç belirti vermeden 3-15 yıla kadar bekleyebilir. Belirti vermese bile eğer bu virüsü taşıyorsanız başkalarına bulaştırabilirsiniz.

HIV virüsü nedir ve tanı yöntemleri nelerdir? özellikle enfeksiyon birimlerinde çalışan hemşireler tarafından bilinmesi gereken bir durumdur.

HIV virüsü nasıl bulaşır?

Cinsel temas (vajinal ilişki, oral ilişki ve anal ilişki ile bulaşma gerçekleşebilir),

Ortak kullanılan iğne, delici ve kesici araç gereç (küpe, dövme malzemeleri vb),

Kan nakli ve organ nakli sırasında da bulaşabilir.

Gebelik sırasında anneden bebeğe plasenta yolu ya da doğum kanalında, emzirme sırasında anne sütü ile bulaşma olabilir.

HIV virüsü nasıl bulaşmaz?

Sarılmak, okşamak, dokunmak, tokalaşmakla geçmez,

Aynı alanda oturmak, yatmak, aynı ortamda bulunmak, aynı ortamdaki havayı solumak, aynı banyoyu kullanmak aynı tuvaleti kullanmak, aynı sabunla elleri yıkamak, ortak kıyafetler kullanmak, aynı tabaktan yemek yemek, toplu taşıma araçları birlikte kullanmak, spor alanlarını kullanmak, sivrisinek ya da böcek ısırmasıyla bulaşmaz.

HIV virüsü, gözyaşı, dışkı, idrar, öksürme, aksırma, ter yoluyla da bulaşmaz.

HIV virüsü taşıdığınız nasıl anlaşılır? HIV tanısı nasıl konulur?

HIV taşıyıcısı olup olmadığınızı anlamak için test yapılması gerekir. Testler için kan vermeniz gerekir. Hastalığın etkeni HIV’e karşı vücutta antikorların oluşması için belli bir süre geçmesi gerekir. Bu nedenle şüpheli durumlarda, testin doğru yanıt verebilmesi amacıyla 10-12 hafta kadar beklemek gerekir. Bu süreç pencere dönemi olarak adlandırılır. Kişi bu dönemde de bulaştırıcıdır.

HIV virüsü kanda ne zaman belli olur? HIV’den şüphelenilen durumlarda ne yapmalıyız?

Şüpheli temas (korunmasız cinsel ilişki, kan nakli vb.) yaşadınız. Bu durumda HIV testi yaptırmalısınız. Ancak doğru yanıt almak için 10-12 hafta beklemek gereklidir. HIV testi kişinin kanında HIV antijen-antikorlarının olup olmadığını değerlendirir. Bazen bu test yanıltıcı sonuç verebilir bu nedenle paniğe kapılmadan önce Westernblood testinin yapılması gereklidir. Westernblood daha güvenilir bir testtir.

En yaygın yapılan diğer HIV tanı testleri

p24 test:

  • Kişinin kanında antijenlere bakılır.
  • Şüpheli durumlarda, temastan 2,5 hafta sonra test yaptırılabilir

Anti –HIV testi için:

  • Kişinin kanında HIV antikorlarına bakılır.
  • Şüpheli durumlarda, temastan 2 hafta sonra yapılabilir.
  • Temas sonrası 3. ayda yapılan test sonucu negatifse kesin sonuç kabul edilir.
  • Oldukça güvenilir bir testtir.

Combo test:

  • Kişinin kanında hem HIV antijenine hem de HIV antikoruna bakılır.
  • Şüpheli durumlarda, temastan 2 hafta sonra yapılabilir.
  • Temas sonrası 3. ayda yapılan test sonucu negatifse kesin sonuç kabul edilir.
  • Oldukça güvenilir bir testtir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu