Kadın Sağlığı

Histerektomi Rahimin Alınması Sonrası Komplikasyonlar Sorunlar

Kadın hastalıkları nedeniyle en sık yapılan ameliyatlardan biride histerektomidir. Doğum ve kadın hastalıkları hemşiresi histerektomi rahimin alınması sonrası komplikasyonlar sorunlar hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Histerektomi sonrası komplikasyonlar nelerdir?

Ameliyat sonrası hastalarda aşağıdaki sorunlar gelişebilir. Bu nedenle hastalar dikkatli takip edilmelidir.

Kanama

Kadın pelvisindeki kan damarlarının aniden desteklenmesi histerektomi sonrası kanama riskini artırır. Bunun yanında 4,9,14,21. günlerde dikişler eriyebileceği için kanama riski artar. Ameliyat sonrası hasta insizyonel kanama ve vaginal kanama yönünden dikkat ile gözlenmelidir.

Ağrı

Ameliyat sonrası insizyonel ağrı, ilk 24-48 saatlerde fazladır. 48 saat sonra rahatsızlık veren gaz ağrısı başlar. Ağrı ortadan kaldırıldığında hastanın rahatı artar, iyileşme hızlanır. Hastanın ayağa erken kaldırılması ve sık sık mobilize edilmesi ağrı ile baş etmede önemlidir. Hastanın sık mobilizasyonu pulmoner, dolaşım ve boşaltım sistemine ait oluşabilecek komplikasyonları azaltır.

Ameliyat sonrası fazla miktarlarda ağrı kesici kullanımı bağırsak hareketlerini azaltır ve rahatsızlığı artırır.

Üriner retansiyon

Mesanenin sinirlerinin ameliyat sırasında etkilenmesi sonucu olabileceği gibi, ağrı kontrolünde fazla ilaç kullanımı, meatüste anestezinin etkileri ve cerrahi ile ilişkili doku hasarı sonucu görülebilir. Hasta idrar yapma konusunda cesaretlendirmelidir.

Üriner  yol enfeksiyonu

Üriner retansiyon, idrar sondası kullanımı, sıvı alımındaki azalma ve hareketsizlik üriner yol enfeksiyonu riskini artırır. Ayrıca uygun olmayan tuvalet hijyeni üriner yolun kontaminasyonunu sağlar. Uygun yıkama önden arkaya doğru yapılmalıdır.

Trombüs -trombo flebits-emboli

Bacak ya da baldırda ağrı, etkilenen bölgede ödem, kırmızılık ve ateş, venöz dolaşımda bozulma, ateşte sistemik yükselme ve normal fonksiyonların kaybı trombüs ve trombofilebits belirtisidir.

Yüzeyel ven trombozu: Ven boyunca dokunmaya hassasiyet, kırmızılık ve ateş vardır.

Derin ven trombozu: Kas bölgesinde sertlik, eritem, ateş, şişme, asimetri, bacağın renginde değişme, nörovasküler durumun etkilenmesi görülür.

Damarlarda tıkanıklık oluşması durumu da embolidir.Emboli vücudun herhangi bir yerinde bir organı besleyen damarın tıkanması ile ciddi sorunlar ortaya çıkarabilen bir durumdur.

Bu durumlar tromboflebit hikayesi olanlar , 40 yaş üzerindekiler, fazla östrojen kullananlar, şişmanlar ve büyük pelvik organ ameliyatı geçirenlerde daha fazla görülür.

İleus

Barsak seslerinin ve hareketlerinin yokluğu ve abdominal distansiyon görülür. Oldukça ciddi bir tablodur. Ağrı kesici ve narkotiklerin fazlaca kullanılması sonucu  gastrointestinal motilite  azalır ve bu tablonun oluşumunda etkilidir.

İleus oluşumunu önlemede sıvı ve besin alımı peristaltizm dönene kadar yasaklanmalıdır. Ağrı kesici ve narkotik kullanımı değerlendirilmelidir. Hasta mümkün olduğu kadar erken ayağa kaldırılmalı ve sık sık hareket ettirilmelidir.

Yrd.Doç.Dr.Özlem CAN GÜRKAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu