Kadın Sağlığı

Hirsutismus (Kadınlarda Aşırı Tüylenme)

Hirsutismus (Hirsutizm) kadınlarda normalde de tüylü veya kıllı olan bölgelerde, çenede, dudak üstünde, meme çevresi ve göğüs ortasında, sırtta ve göbek altı orta hatta, bacak iç kısmındaki kıllarda kalınlaşma, sertleşme ve renk koyulaşması olmasıdır. Hirsutizm diğer bir ifade ile kadınlarda erkek tipi kıllanma görülmesidir. Erkek tipi olmayan kıllanmaya ise hipertrikozis denir. Hipertrikozis androjene duyarlı olmayan bölgelerde görülen kıllanma olduğundan hirsutizm ile karıştırılmamalıdır.

Hirsutismus kadınlarda düşük düzeyde bulunan, erkeklik hormonu olarak bilinen androjenlerin artışına bağlıdır. Bazen androjen hormonu normal düzeyde olsa dahi kıl foliküllerinin androjene karşı duyarlılığındaki artışa bağlı olarak oluşur.

Kadınlarda androjen üretimini artıran en önemli etken polikistik over sendromudur. Bunun dışında da hirsutismusun pek çok nedeni olabileceğinden her kadında araştırılması gereken bir durumdur. Hirsutismusun nedeni dışında kadının bu durumdan rahatsız olma derecesi de tedaviyi etkileyen önemli bir faktördür.

Aşırı tüylenme nedenleri

aşırı tüylenme

 

 • Polikistik over sendromu (PCOS): Hirsutizmin en sık nedenidir.
 • Fonksiyonel over tümörleri
 • Non- fonsiyonel over tümörleri
 • Teka lutein kisti
 • Luteoma
 • Konjenital adrenal hiperplazi
 • Adrenal tümörler
 • Cushing sendromu
 • Hipotroidi
 • Hiperprolaktinemi
 • Androjenik etkili progestin ilaçlar(danazol)

İdiopatik hirsutismus

Hirsutismus belli bir hastalığa veya bozukluğa bağlı olmadığında idiopatik hirsutismus olarak adlandırılır. Aşırı tüylenme genellikle bu kadınlarda görülen tek şikayettir.

Hirsutizm tedavisi

Hirsutizmin tedavisi neden olan faktöre göre değişiklik gösterir. Polikistik over sendromuna bağlı oluştuğunda tedavisine kendi başlığı altından ulaşabilirsiniz.

Hormon seviyesi normal olan çoğu kadında geçici olarak tüylerden kurtulmak için çeşitli yöntemler (ağda, epilasyon, tüy dökücü krem vs)  mevcuttur. Hormon tedavisi alacak kişiler tedaviye epilasyonu eklemeleri faydalı olacaktır.

Doğum kontrol hapları hormon tedavisinde en sık kullanılan ilaçtır. Etkisinin başlaması için en az 6-9 ay kullanılması gereken bu ilaçlar androjen hormon seviyesini azaltırlar. Fakat ilaç etkisi kalıcı değildir. Tüyler tedavi kesildikten sonra tekrar eski haline gelebilir. Bu hapların önemli bir faydası düzensiz adet görenlerde düzenlemeyi sağlamasıdır.

Kilolu kadınların zayıflaması androjen hormon düzeyini düşürebilir. Böylelikle hirsutizm azalabilir.

Yukarıdaki bahsedilen diğer hastalıkların hirsutismus sebebi olması halinde tedavi tamamiyle bu hastalıklara yönelik ilaç ya da operasyon olarak planlanır.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu