Doğum

Hipnozla Doğum Nedir, Nasıl Yapılır

Doğumda ağrısı kadınları her zaman korkutan ve normal vajinal doğum yapmak istememelerine neden olan bir durumdur. Geçmiş yaşamlarında duyduklarından, eski doğum deneyimlerinden etkilenen kadınlar doğumda ağrı ile baş etmede zorlanabilirler. Son yıllarda doğum ağrısını azaltıp normal doğumu özendirmek amacıyla farklı teknikler gelişmeye başlamıştır. Kadının doğumla ilgili korkularını azaltmanın en etkili yollarından biri kadının doğum olayı hakkında bilgilendirilmesidir. Bilgilendirmeyi konusunda uzman eğitimli sağlık personelinin gebe eğitim sınıflarında yapması gereklidir. Hipnozla Doğum

Korkuların azalması kadının doğum sırasında daha rahat iletişim kurmasına, doğum ağrısı ile baş etmesine ve iyi bir doğum deneyimi yaşamasına neden olur. Gebe eğitim sınıflarında (günümüzde birçok hastanede bu eğitim sınıfları açıldı) Lamaze, Dick-Read ve Bradley gibi teknikler kullanılmaktadır.  Hipnozla doğum ise ülkemizde yeni yeni kullanılmaya başlayan bir tekniktir. Hipnozla doğum tekniği tüm metotların içinde gevşemenin en fazla sağlandığı tekniktir. doğumuyla Kadının fiziksel ve ruhsal olarak da doğum sürecine hazırlar.  Hipnozla doğum aslında bir felsefedir. İlk kez Amerika’da Marie F. Mongan’ın kurduğu merkezde eğitimler başlamış ve sonra dünyaya yayılmıştır.  Ülkemizde uzunca bir süredir eğitimci eğitimleri devam eden hipnozla doğum tekniği Özgü Namal’ın doğumuyla daha bir popülerlik kazanmıştır.

Hipnozla Doğum Tekniği Nedir?

Hipnozla doğum, doğum sırasında oluşan korku-gerginlik-ağrı döngüsüne dayanır. Bu teknikte amaç korkuyu azaltmak, korkuyu azaltarak gerginliği ve dolaylı olarak ağrıyı azaltmaktır. Bu teknikte kadın derin bir uyku haline geçmez, aksine uyanıktır ve bilinçli olarak gevşer.

Teknikte amaç kadının geçmiş yaşamında öğrendiği ve bilinçaltında yer alan tüm doğum ağrısıyla ilgili negatif ve kötü deneyimleri kaldırmaktır. Kadının doğumla ilgili var olan olumsuz ifadeleri olumluya çevrilir. Örneğin doğumda kasılma yerine rahim dalgaları ifadesinin kullanılması. Hipnozla doğum tekniğinde, kadın doğumun bedeninde gerçekleşen bir mucize olduğuna inanır. Gebelik egzersizleri yaptırılarak bebekle iletişim kurması sağlanır.  Doğum öncesi kişilerin teknikle ilgili uzman kişilerden bilgi almaları gerekmektedir. Kadının doğum yapacağı hastaneye ve doktoruna kendisinin karar vermesi sağlanır. Hipnozla doğum tekniğinde, gevşeme ve derin nefes egzersizlerinin sık sık yapılması sağlanır. Kısacası hipnozla doğum tekniği sanılanın aksine ağrıyı tamamen ortadan kaldırmaz, ağrı ile baş etmek için kadının var olan gücünün farkına varmasını ve kullanmasını sağlayarak doğum sırasında kadının daha az ağrı yaşamasına neden olur. Kadınların hipnozla doğum tekniği hakkında uzman kişilerden gebe eğitim sınıflarında bilgi almaları önerilir.

Hipnozla doğum evde gerçekleştirilebilir mi?

Evde doğum yapmak günümüz koşullarında çokta önerilen bir durum değildir. Gebe kadının riskleri çok iyi değerlendirildikten sonra, eğer risk tespit edilmemişse, iyi bir ekipman ve uzman kişilerce, hastaneye ambulansla birkaç dakikada ulaşılacak mesafede evde doğum yapılabilir. Ancak hastane koşullarında gerçekleşen doğumlar kadar güvenli olmadığı unutulmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu