Kadın Sağlığı

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Hiç Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

Adet düzensizliği hamile kalmayı engelleyen ve kısırlık gibi çok önemli problemlere yol açan bir durum olduğundan varlığı kadınlar için tedirginlik oluşturur. Kadınlarda 21 günden kısa ya da 35 günden uzun aralıklarla adet görülmesi adet düzensizliği olarak ifade edilir ve beraberinde hamile kalma zorluğunu getirebilir. Adet düzensizliğine neden olan hastalıkların tanısı, hormonal takviyeler ve hamileliğe yardımcı yöntemler ile gebelik elde edilebilir.

21 günden kısa ya da 35 günden uzun aralıklarla adet görülmesi anormal olarak ifade edilir. Hormonal sistemde yaşanan olumsuzluklar adet düzensizliğine neden olur. Ayrıca rahim ağzında ya da rahimdeki polipler, yumurtalık kistleri, miyomlar bu tür düzensizliklere neden olabilir.

Yumurtalıkları uyaran hormon sistemi çalışmadığı zamanlarda hiç adet görülmez. Bu eksik hormonların takviyesiyle yumurtlama sağlanır. Hiç adet görememenin ya da düzensiz ve az miktarda kanama olmasının altında farklı nedenler yatıyor olabilir. Bunu yanı sıra normal adet gören kadının adetten kesilmesi söz konusu olabilir.

Adet gören kadınların adetten kesilmesi seconder amenore olarak adlandırılır. Seconder amenoreye neden olan durumlar beslenme bozuklukları, aşırı stres, polikistik over sendromu (PCOS), hormon bozuklukları, tiroit bozuklukları, cerrahi operasyonla rahim ve yumurtalıkların alınmış olması, kürtaj sonrası rahim içi yapışıklık görülmesi, kemoterapi ya da radyoterapi tedavisi görme, farklı sağlık sorunlarının tedavisinde kullanılan ilaçlar, beyin ve yumurtalık tümörleri, aşırı egzersiz yapmadır.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu