Beslenme Diyet

Her Şeyden Yenilebilen Diyetler

Bu diyetin asıl anlamı yani her şeyden yenilebilen diyetler içerik olarak alınacak besinlerin mümkün olduğunca doğal olmasına dikkat etmek demektir. Çok eskiden insanlar oldukça doğal, işlenmemiş, kimyasal içeriği olmayan saf besinlerle beslendiklerinden ne kilo ne de herhangi bir hastalık problemleriyle karşılaşıyordu. Dolayısıyla en doğal besinlerle beslenmek kişiyi de daha sağlıklı, dinç ve formda tutuyordu.

Burada önemli olan besinlerin hiçbir şekilde işlenmemiş olması gerekmektedir. Beyaz unla yapılan ekmek, makarna gibi unlu mamullerin işlenmiş bir şekilde satılması ve satılan paketlenmiş bu ürünlerin tüketilmesi kilo alınmasına neden olmaktadır. Ayrıca teknolojinin gelişmediği, imkânların kısıtlı olduğu dönemlerde insanlar kendi ekmeğini, makarnasını, eriştesini buna benzer unlu mamulleri kendileri yapar ve doğal bir şekilde tüketirlerdi. Hayatın kolaylaşmasıyla birlikte karşımıza çıkan bu ürünler hem sağlığımızı hem de kilo kontrolümüzü olumsuz etkilemektedir. Bu yüzden bol tahıllı ürünleri tercih etmek çok daha doğru bir seçim olacaktır.

Bunların dışında hububatlardan, baklagillerden, meyve, sebze, sağlıklı olduğuna emin olduğunuz et ve et ürünlerinden, balık gibi besinlerden rahatlıkla tüketilebilir. Bu diyette özellikle dikkat edilmesi gerek şey yenen her besinde yağ olduğu için yağdan hemen hemen tamamen uzak durmaktır. Sebzelerde dâhil olmak üzere her besin yağ içermektedir ve içerdikleri yağ vücudun tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Bu anlamada düşük yağ diyetine benzerlik gösteren bu diyet lif oranı yüksek ve doyurucu besinler olduğu için tokluk hissi yaratacak ve aldığınız kalori az harcadığınız kalori fazla olacaktır. Ve bu durum yemek yeme isteğinizi oldukça azaltacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu