Doping

Hemşirelik Bakım Planı Nasıl Hazırlanır?

Hemşirelik bakım planı hazırlamak için hemşirelik tanılama sürecini dolayısıyla hemşirelik sürecini iyi bilmek gerekir. Hemşire güvenilir ve doğru bir bakım planı hazırlamak istiyorsa birey, aile yada toplumun biyolojik, psikolojik,fizyolojik,fonksiyonel ve spiritüel ihtiyaçlarını iyi analiz etmelidir . Hemşirelik bakım planı hazırlamak için hemşire kişilerarası iletişimi, teknik bilgiyi entelektüel becerisiyle birleştirebilme özelliğine sahip olmalıdır ve tüm bu aşamalarda kanıta dayalı veriler kullanmalıdır.

Hemşirelik süreci 4 aşamada gerçekleşir.

1. Veri Toplama Aşaması

Bu aşamada hemşire gözlem, görüşme gibi çeşitli yöntemleri kullanır. Bu yöntemler sonucunda hemşire hastalığın kişi üzerindeki etkisi, hastalığın kişinin fizyolojisine etkisi yada sosyal yaşamına etkisi gibi durumları saptar. Genellikle vital bulgular,laboratuvar sonuçları fizik muayene vs. bu aşamada yol göstericidir.

2. Aşama Tanılama Aşaması

Bu aşamada birey, aile yada toplumun ihtiyaçları saptandıktan  sonra kanıta dayalı bir hemşirelik tanı sistemi kullanılarak yapılmalıdır. NANDA’nın  (KUZEY AMERİKA HEMŞİRELİK BİRLİĞİ) kullandığı taksonomi uluslarası niteliktedir ve ülkemizde de kullanımı artmaktadır. Bu taksonomiye göre medikal tanılar mevcut yada potansiyel (risk) olabilir. Örneğin; dispneye bağlı aktivite intöleransı (m) mevcut bir tanı iken; venöz katetere bağlı enfeksiyon oluşabilme durumu (p) risk tanısıdır ve enfeksiyon riski olarak yazılır.

3. Aşama Planlama Aşaması

Bu aşamada tanılar göz önünde bulundurularak bir amaç belirlenir. Her tanı ve plan kişiye özgüdür ve kişinin ihtiyacına göre değişebilir. Planlama aşamasında tanı ve amaca göre yapılacak girişimler belirlenmelidir. Girişimler belli bir önceliğe göre düzenlenmeli ve her biri tek tek değerlendirilmelidir.

4. Aşama Değerlendirme Aşaması

Değerlendirme de ki kasıt istenilen amaca ulaşılıp ulaşılmadığını tespit etmektir. Girişimlerin etkinliği değerlendirilmeli ve not olarak bakım planınıa yazılmalıdır. Örneğin girişim ağrının azalması için  hastaya doktor istemine göre ilaç uygulamaksa değerlendirmede Hasta ağrısının azaldığını ifade etti yada hastanın ağrı skalasına göre ağrısı azalmadı denilebilir. Değerlendirme aşamasında verilen karara göre ya aynı tanıyla devam edilir yada başka tanılara yer vermek için veri toplama aşamasına geri dönülerek süreç yeniden başlatılır.

Bakım planları örnekleri için bakınız. hemşirelik tanıları

Emre Yıldız

Merhabalar ben Emre. Hemşireyim. Anadolu öğretmen lisesinden mezun olduktan sonra. Marmara üniversitesinde hemşirelik bölümünü bitirdim. Şuan işyeri hemşireliği yapıyorum. Mesleğimle mutluyum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu