Hemşirelik

Hemşirelerin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Nelerdir?

Bu yazımızda, ülkemizdeki hemşirelerin görev, yetki ve sorumluluklarını açıklayan ve 2011 yılında yürürlüğe giren Hemşirelik Yönetmeliği yer almaktadır. Bu yönetmelikte hemşirelerin yapacağı tüm girişimler liste halinde sunulmuş.

Hemşirelik mesleği yıllar içinde hızlı bir değişim göstermiş ve hemşirelerin farklı rolleri ortaya çıkmıştır. Günümüzde hemşireler hastanelerde, toplum sağlığı merkezlerinde, aile sağlığı merkezlerinde, iş sağlığı, okul sağlığı, infertilite birimlerinde, aile planlaması birimlerinde, diyaliz ünitelerinde, ameliyathanelerde, ilaç araştırmalarında olmak üzere birçok alanda hizmet vermektedirler. Hemşirelerin yeni rollerini tam olarak yerine getirebilmesi için güçlü yasal dayanağının olması gerekir. Ancak birçok hemşire hemşirelik yasası da dâhil olmak üzere kendilerini bağlayan yasa ve yönetmeliklerden haberdar olmayabilir. Toplumdaki bireylerin çoğu tarafından sadece enjeksiyon yapan ve tansiyon ölçen bir meslek üyesi olarak tanımlanan hemşirelerin öncelikle kendi görev, yetki ve sorumluluklarının bilincinde olması gerekir.

Ülkemizdeki 2011 yılında yürürlüğe giren yönetmelikteki hemşirelerin yapacağı tüm girişimler liste halinde sunulmuş. Ancak Hemşirelik girişimleri listesini incelediğimizde, aslında yaptığımız, ancak yönetmelikte olmayan birçok görev yetki ve sorumluluğumuz olduğunu fark edeceksiniz. Var olan görev, yetki ve sorumluluklarımızı bilmek, var olan haklarımızı korumak, olmayan haklarımızı talep etmek ve hemşirelik mesleğinin güçlenmesi için son derece önemlidir.

Tüm meslektaşlarımıza sevgi ve saygılarımızla.

[embeddoc url=”http://daginiktopuz.com/wp-content/uploads/2016/12/hemsirelik-2011.pdf” download=”all” viewer=”google” text=”Buradan indirebilirsiniz”]

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu