Kadın Sağlığı

Hemorojik Kist (Overde Korpus Hemorajikum)

Hemorojik kist overlerde en sık oluşum gösteren kist türüdür. Hemorojik kistler yumurtalama dönemlerinde kistin fazla büyüyüp patlaması ile meydana gelen ve kanama oluşturan kistlerdir. Kanamalı bir durum olduğu için kist hemorojik olarak adlandırılmıştır. Hemorojik kistlerin boyutları genellikle 4-5 cm boyutlarındadır. hemorojik kistler renk açısından ise kırmızı mor renktedir. Hemorojik kistlerin konumu incelendiğinde ise büyük olasılıkla tek taraflı olduğu görülmüştür. Yalnız hamile kalmak için tedavi gören bayanlarda hemorojik kistler çift taraflı olarakta konumlanabilmektedir. Kişide kanma bozukluğu veya tedavi amaçlı antikoagülan (kan sulandırıcı) ilaç kullanımı var ise hemorijik kist oluşma ihtimali artmaktadır. Hemorojik kistlerin belirtilerine bakıldığında kasık ağrısı veya ilişki esnasında ağrı hissi görülebilmektedir.

Hemorojik Kist Tedavisi

Hemorojik kistlerin genel görüntüleri açısından ultrasonografide görülmeleri daha kolaydır. Hemorojik kistlerin genl boyutlarına bakıldığında 4-5 cm civarında oldukları tespit edilmiştir. Diğer kist tedavilerinde olduğu gibi hemorojik kistlerin tedavilerinde de kistlerin tanılandıktan sonra takip edilmesi ve kendiliğinden kaybolması beklenmektedir. Kistin burkulması veya patlaması durumlarında bazen şiddetli kanamalar görülebilir. Bu gibi durumlarda ameliyat ile tedaviye ihtiyaç duyulabilmektedir. Ameliyatta ise asıl amaç kistin alınıp kanamanın durdurulmasıdır.

Hemorojik Kist Tekrarlar Mı?

Kistler yumurtalama dönemlere bağlı olarak oluştukları için tekrarlama olasılıkları vardır. Yani hemorojik kistlerinde diğer kistler gibi tekrarlaması mümkündür. Tekrarlayan hemorojik kistlerde ise tedavi aşamasında bir farklılık yoktur.

Büşra Tekin

Büşra Tekin 1994 yılında Zonguldak’ta doğdu. 2012 yılında Zonguldak Kozlu Anadolu Lisesinden mezun oldu ve aynı yıl İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünü kazanıp lisans eğitimine başladı. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünden 2016 tarihinde mezun oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu