Kadın Sağlığı

Hematüri (idrarda kan görülmesi)

Kanlı işeme (idrarda kan görülmesi) doktora hemen başvurulması gereken durumlardan birisidir. Hematüri durumunda idrarın rengi koyu kırmızıdan açık pembe kadar değişen renklerde olabilir. İdrar renginin değişimi için 500 cc idrara 0.2 ml kan karışması renk değişimi için yeterlidir. Taze idrarda kan ‘kırmızı’ görülmesine rağmen bekletilmiş idrarda ‘kahverengi’ göründüğünden dolayı bu tür yakınması olan hastalar ‘Acaba ben kanser miyim?’ kuşkusu ile keskin ve derin kaygı içinde olurlar. Bazen de idrarda yalnızca tahlillerle saptanabilen gözle görülemeyecek kadar az kan (eritrosit) bulunabilir.

idrarda kan olmasının başlıca sebepleri şunlardır:

  • Böbrek, mesane (idrar torbası) ve idrar yolları enfeksiyonları
  • Böbrek taşları
  • Mesane, böbrek, idrar yollarında tümör
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Aşırı egzersiz
  • Orak hücreli anemi(kansızlık)
  • Travma

İdrar rengini boyayan bazı ilaçlar idrarın kanlı olduğu izlenimini verebilir.

Hematüri nasıl teşhis edilir?

Hematüri 1-2 eritrositin varlığına dahi duyarlı dipstik test çubukları ile teşhis edilir. Dipstik pozitif sonuç gösteriyorsa mikroskobik değerlendirme yapılır. Mikroskobik olarak idrarda 0-3 arası eritrosit görülmesi normal kabul edilir.

Hematüride yani idrarda kan olması durumunda bazen iştah azalması, kilo kaybı, bulantı, kusma, ateş, idrar yaparken yanma ve ağrı, sık idrara çıkma ve kasık ağrısı eşlik edebilir. Bu şikayetler bulunmasa dahi idrarda kan görülmesi veya kırmızı-pembe renk fark edilen durumlarda en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Tedavi hemetüriye yol açan sebebe göre planlanır. Kanser riskine karşı ultrason, sistoskopi(mesane ve idrar yollarının kamera ile görüntülenmesi) ve kan tahlilleri istenir.

                                                                                                                  Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu