Saç Bakımı

Havuz Sonrası Saç Bakımı

Yaz mevsimi yaklaştığı zaman tatil planları yapar, gittiğimiz yerlerde vaktimizin çoğunu havuzda ya da denizde geçiririz. Havuz, deniz, kum saçlarımızın yıpranmasına neden olur. Bu yüzden havuz sonrası saç bakımını ihmal etmemek gerekir.

Havuzdan çıktıktan sonra saçların mutlaka su ile yıkanması gerekir. Havuzdaki klor saçlara zarar verdiği için havuza girerken saç bonesi takılabilir. Ancak uzun süre bone takılması saçın sürtünmelere maruz kalmasına neden olur ve bu da saç dökülmesini beraberinde getirebilir.

Yaz aylarında her gün havuza giriyorsanız her zaman saçlarınızı şampuanla yıkamak zorunda değilsiniz. Haftanın iki üç günü şampuanlayıp ardından uçlarına nemlendirici sürebilirsiniz. Diğer günler ise sadece su ile yıkayarak havlu ile hafifçe kurulayabilirsiniz. Kuruladıktan sonra nemlendirici sürmeyi ihmal etmemelisiniz.

Yaz aylarında saçları koruyucu krem ve losyonları eczanelerden ya da kozmetik ürünleri satan mağazalardan satın alabilirsiniz. Klorlu suyun etkisiyle saçın kaybettiği vitamin ve mineralleri yerine koymak gerekir. Bunun için saçlarınıza maskeler yaparak havuzun, denizin ve kumun yıprattığı saçı nemlendirebilir daha canlı olmasını ve sağlıkla uzamasını sağlayabilirisiniz.

Havuz sonrası uygulayabileceğiniz en kolay bakımı zeytinyağı ile yapabilirsiniz. Öncelikle kullanacağınız yağın doğal olmasına dikkat edin. Güvendiğiniz bir aktardan doğal zeytinyağı alabilirsiniz. Zeytinyağını saçınıza uygulamadan önce 3 yemek kaşığı zeytinyağını kısık ateşte biraz ısıtın. Isıtma süresinin kısa olması gerekir. Zeytinyağını elinizi yakmayacak kadar ısıtabilirsiniz. Daha sonra ısıttığınız zeytinyağını saç diplerine masaj yaparak yedirmeli ve tüm saçlarınıza uygulamalısınız. Yağı sürdükten sonra bir havlu ile saçınızı sarın ve 20 dakika bekletin.  Zeytinyağı saçınızda 20 dakika bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu