Gündem

Hastane Enfeksiyonları ile Mücadele Sürüyor

Sağlık Bakanı Yardımcısı Emine Alp Meşe, topyekun bir mücadele içinde!

Emine Alp Meşe, hastane enfeksiyonlarının önlenmesi konusunda bazı önlemlerden bahsetti. Hastane Enfeksiyonları Önleme ve Kontrol Danışma Kurulu, Emine Alp Meşe başkanlığı ile bir araya geldi.

Meşe, 2005 yılında yürürlüğe giren Yataklı Tedavi Kurumları Enfeksiyon Kontrol Yönetmeliği’nin iyi sonuçlar verdiğini dile getirdi. Tüm hastanelerin bu ağa dahil edildiğinin ve verilerin raporlandığının altını çizdi.

Meşe, hedefin tamamen önlenmiş hastane enfeksiyonu olduğunu ve çalışmaların devam edeceğini belirtti. 2007’de kurulan, Hastane Enfeksiyonları Bilimsel Danışma Kurulu’nun çalışmalara devam ettiğini, hastane kapasitelerine göre, enfeksiyon kontrolü yapan hemşirelerin görevlendirildiğini söyledi.

Belli ilke ve kurallar çerçevesinde gerçekleştirilen enfeksiyon kontrolleri için, sertifikalı eğitim veriliyor. Enfeksiyon kontrol hemşiresi ve enfeksiyon kontrol doktoru eğitimi devam ediyor. Bu sayede dil ve bilgi birliği sağlanabiliyor.

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu