Genel
Trend

Hastada boğulur hissini görmek bizi çok yıpratıyor

Dr. Kılıçoğlu ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İlten, Kovid-19’a yakalanan birçok kişiyi iyileştirmelerine rağmen zaman zaman çaresiz kaldıkları ve hastayı kaybettikleri durumlarda yaşadıkları üzüntüyü anlattı.

Kılıçoğlu, tüm hastalar için ellerinden gelenin en iyisini yapmaya gayret ettiklerini aktararak, serviste yaşadığı bazı duygusal anlarını şöyle anlattı:

“Geçen hafta içerisinde yoğun bakımda kaybettiğimiz bir hastamız oldu. Servis sürecinde takip ettik, sonra solunum sıkıntısıyla yoğun bakıma almak zorunda kaldık. Genç bir kadın hastaydı ve diğer arkadaşlarımla birlikte gerçekten çok çırpındık ama istediğimiz gibi bir sonuç elde edemedik. Beni en çok etkileyen oydu. Elimizden geleni son ana kadar yapmaya çalışıyoruz ama zaman zaman başarısız olduğumuzu görmek kötü, ufacık bir başarıyı görmek de mutlu edici oluyor.”

Kılıçoğlu, hem hastalar hem de kendileri için “sağlam” durmaya gayret ettiklerini değinerek, “Nefes alamamak, şuuru yerindeyken hastada boğulur hissini görmek bizi çok yıpratıyor.” dedi.

Herkesten maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını isteyen Kılıçoğlu, Kovid-19 sürecinin en kısa zamanda atlatılması temennisinde bulundu.

“Hastasını iyileştirememek bir hekim için çok üzücü”

Dr. Fatma Mehtap İlten de yaklaşık 8 aydır sıkıntılı bir süreç geçirdiklerini, kimi zaman hiç uyumadan hastaları hayata bağlayabilmek için mücadele ettiklerini dile getirdi.

Solunum yetmezliği olanları yoğun bakımda takip ettiklerini belirten İlten, burada hastaların tek başlarına, yakınlarını görmeden ve bilinçleri açık şekilde günlerce kaldığına dikkati çekti.

İlten, kendileri için çaresiz kalmanın zor bir durum olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bazı hastalarda sonuca gidebiliyoruz, bazılarında sonuca ulaşamıyoruz. Elimizin altında günbegün ne kadar kötüye gittiklerini görüyoruz. Bazılarını kaybedebiliyoruz. Bu konuda çaresiz olmak, hastasını iyileştirememek bir hekim için çok üzücü. Genç yaştaki hastaları kaybettiğimizde daha fazla üzülüyoruz. Herkes hem kendileri hem de diğer insanlar için tedbirlere dikkat etsin.”

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu