Hayvan Bakımı

Hamsterların Yaşlılığı ve Ölümü

Minik dostlarımız hamsterların yaşlılığı ve ölümü, herkes için kaçınılmaz sondur. Eğer bir hamsterınız varsa bilin ki onun ölümünü mutlaka göreceksiniz.

Hamsterlar ne kadar yaşar? Hamsterların yaşlanma süresi ne kadardır? Hamsterlar ne zaman ölür? Hamster ölümü nasıl olur?

Aklınızdaki tüm soruların yanıtını burada bulacaksınız.

Hamsterların Yaşlılığı ve Ölümü

Genel olarak hamsterlar yirmi dört ay yaşarlar. İyi bakıldıklarında kırk ay kadar yaşayabilirler. En uzun yaşayanların kırk beş ay yaşadıkları söylenir.

Onu çok daha uzun yaşatamayacağınızı, bir gün ölümünü göreceğinizi bilmeli ve kendinizi buna hazırlamalısınız.

Hamsterlar genel olarak kanserden ölürler. Bunun yanında hava akımında kaldıkları için yaşanan ölümler de yaygındır.

Veterinerin bazılarının yüksek fiyatları ve ilgisizliği sizi çaresi bırakacaktır. Veterinerlik fakültelerinde hem daha detaylı hem de ucuz tedavi alabilirsiniz.

Hamsterlara yapılan müdahaleler genelde başarısız olurlar. Çünkü metabolizmaları çok hızlıdır ve narkoz dozunun doğru ayarlanması gerekir. Ufak bir hata, hamsterınızın o esnada ölmesine sebep olabilir.

Hamsterlarda urlar genelde iyi huyludur. Bu sebeple ötanazi, yani acısız bir ölüm için enjeksiyon yapılması önerilirse kabul etmemeniz önerilir.

Hamsterınız felç bile olsa ona bakabilirsiniz. Onu dikkatle temizleyip, tüm yiyeceklerini ve suyunu ağzına verebilirsiniz. Bu şekilde 40 aya kadar bile yaşatabilirsiniz.

Yaşlanmış ve iştahı kesilmiş hamsterlar için, daha önce yemediği ama tadından hoşlanacağı bir şey vermeyi deneyebilirsiniz. Böyle durumlarda bile iştahı yerine gelmiyorsa, ötanazi uygulanabilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu