Hayvan Bakımı

Hamsterların Yaşam Alanı

Hamsterlar sadece kafeslerini değil, tüm çevrelerini önemserler. Hem sağlıklı yaşamları hem de mutlulukları için hamsterların yaşam alanı oldukça önemlidir.

Siz de onun yaşam alanını ihtiyaçlarına göre düzenleyebilirsiniz. Minik dostuğunuzun yaşayacağı yeri benimsemesi ve orada sağlıklı bir ömür geçirmesi için yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri bu içerikte bulabilirsiniz.

Hamsterların Yaşam Alanı

Tuvaletini Temizlemek

Bazı tür hamsterlar tuvaletlerini daima aynı yere yaparlar. Bazıları ise sık sık yer değiştirir. Bunun takibi doru yapılmalıdır.

Temizlerken, tuvaletlerini yaptıkları bölgedeki talaşları boşaltıp silinmelidir. Fakat kokulu herhangi bir ürünle silindiğinde hamsterınız huzursuz olur ve tuvalet yerini değiştirir.

Eğer tuvaletini düzenli olarak temizlerseniz çok sık kafes temizliği yapmanıza gerek olmaz.

Sıcaklık Derecesi

Hamsterlar, sıcaklık 27 °C’nin üstüne çıktığında derin bir uykuya dalarlar. Vücut fonksiyonları yavaşladığı için, böyle durumlarda öldüğü düşünülebilir. Bu durum onun çöldeki sıcaklıkla başa çıkmasını sağlayan bir özelliğidir.

Kafesin Yeri

Hamsterlar hava akımında bırakılmaması gereken canlılardır. Hava akımına maruz kalan hamsterlar aniden ölebilir. Hatta hamster ölümlerinin büyük bir çoğunluğu bundan kaynaklanmaktadır.

Aşırı soğuk yerlere bırakılmamalıdır. Fakat hava akımı olmadığı sürece pek çok sıcaklık seviyesinde hayatta kalma becerisine sahiptirler.

Gündüzleri uyudukları için, aşırı güneş ışığına maruz kalacağı bir yerde bırakılmamalıdır. Yoğun ışık uyumasına engel olacaktır.

Kafeste Farklı Dostlar

Eğer iki hamster birlikte yaşıyor ve süreli kavga ediyorlarsa takip edilmelidir. Çok fazla kavgaları sık ve şiddetliyse kan çıkabilir ve devamı gelebilir demektir. Bu konuda bilinçli değilseniz, minik dostlarınızdan birini kaybedebilirsiniz.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu