Hayvan Bakımı

Hamsterların Temizliği

Hassas dostlarımız hamsterların temizliği oldukça önemlidir. Temiz ve sağlıklı bir ortamda yaşamaları, yaşayabilecekleri en uzun ömre sahip olmaları için oldukça önemlidir.

Hamsterların Temizliği

Hamsterlar asla ve kesinlikle yıkanmamalıdır. Fakat bu durum, üzerine zararlı bir şey dökülmesi gibi istisnai bir olay için bozulabilir.

Eğer onu yıkarsanız, bol miktarca yumuşak peçete ile kurulamalısınız. Sonra hava akımının hiç olmadığı sıcak bir yere koyabilirsiniz. Kurumasını beklediğiniz bu süre içinde onu küçük bir kılıfın veya yumuşak bir çorabın içine koyabilirsiniz. Kuruması için aşırı sıcak bir yere koymamaya dikkat edin.

Hamster Kafesinin Temizliği

Kafes haftada bir mutlaka temizlenmelidir.

Kafesin temizliği çok önemli olsa da, daha sık temizlenen kafesler hamster dostunuzu mutsuz eder.

Yuvasına saklayacağı yiyeceklerin ve yaşam alanının bozulması onun huzursuz olmasına sebep olur.

Hamster Kafesinin Taban Malzemeleri

Hamster dostunuzun kafesinde kullanılan taban malzemeleri çok önemlidir.

Hamsterlar kokularıyla yaşadıkları alana işaret bırakırlar. Kafeslerini bir haftadan daha sık aralıklarla temizlediğinizde bu koku kaybolacaktır. Böylece yaşadığı alana yabancılaşır ve strese girer.

Sık aralıklarla temizlemek zorunda kalmamanız için, dışkısını hızlı kurutacak ve kafesinin uzun süre sağlıklı kalabileceği bir taban malzemesi tercih edilmelidir. 

Sıkıştırılmış talaşlar taban malzemesi olarak en doğru seçenektir. Talaşla, hem rahat, hem de temiz bir ortam sağlayabilirsiniz.

Kimyasal madde ile temas etmeyen beyaz çamdan üretildikleri ve sıkıştırıldıkları için uzun bir süre kullanılabilir. Böylece daha ekonomik bir tercih olur.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu