Hayvan Bakımı

Hamsterların Sağlığı

Minik dostlarımız hamsterların sağlığı çok kolay bozulabilir. Kolayca hastalanabilir ve ölebilirler. Peki siz yeterli tedbirleri alıyor musunuz? Sağlığı hakkında bilgi sahibi misiniz?

Hamsterlar nasıl hasta olur? İnsanlardan hamsterlara hastalık bulaşır mı? Hamsterlar neden ölür? Sağlıklı bir hamsterda bulunması gereken özellikler nelerdir? Hamsterların sağlığını korumak için ne yapılmalıdır?

Bu içeriğimizde tüm sorularınıza yanıt bulacaksınız. Unutmayın ki, hamsterlar çok hassas canlılardır ve sağlığını korumak için daima dikkatli olmak gerekir.

Hamsterların Sağlığı

Hamsterlar dayanıklı hayvanlardır. Birkaç küçük detaya dikkat edildiği sürece sağlıklı bir ömür süreceklerdir.

Hamsterların kafes temizliğine özen gösterilmelidir. Mikroba çok duyarlıdır. Bu sebeple yaşam alanı asla kirli olmamalıdır.

Kafesi için kaliteli taban malemesi tercih edllmelidir.

Doğru yemlerle besleyerek sağlığını koruyabilirsiniz.

Hamsterların insanlardan nezle kapabileceği unutulmamalıdır. Nezle olan biri dostunuzun kafesine asla yaklaşmamalıdır.

Hamsterların omurgasını olumsuz etkilemeyecek çarklar seçilmelidir.

Hamster dostunuzun kafesine kemirme taşı koyabilirsiniz. Sürekli uzayan dişlerinin aşınmasını sağlayan kemirme taşı, aynı zamanda onun kemik yapısını korur. Kemik sağlığı için ihtiyacı olan kalsiyumu sağlar.

Hava akımında kalan bir hamster, aniden ölebilir. Hamster ölümlerinin birçoğu da bu sebepten gerçekleşir. Hava akımının hiç olmadığı bir yerde yaşamalıdır.

Hamster dostunuzun sağlığı için dikkat etmeniz gereken şeylerden biri ellerinizin hijyeni. Elleriniz kirliyken ona dokunmamalısınız. Mikroplara karşı hassas oldukları için hastalanabilirler.

Aynı zamanda, düşük sıcaklığa dayanıklı olsalar bile elleriniz aşırı soğuk olduğunda onu almamalısınız.

Hamster için en zor hastalık ishaldir. Eğer tuvaletini her gün kontrol ediyorsanız, kokusundan ishal olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Böyle bir durumla karşılaştığınızda hemen veterinere gidin.

Sağlıklı Bir Hamster Nasıl olmalıdır?

• Yuvarlak bir vücudu olmalıdır.

• Parlak ve canlı gözlere sahip olmalıdır.

• Burnu akıntısız olmalıdır.

• Tüyleri parlak ve düzgün olmalıdır.

• Hareketli olmalıdır.

• Çevresiyle sürekli etkileşim halinde olmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu