Hayvan Bakımı

Hamsterların Evcilleştirilmesi

Hamsterlar evlerimiz için bir neşe kaynağıdır. Kolay bakımı ve eğlenceli hareketleriyle, onu sadece izlemek bile keyif verir. Bu minik dostlarımız olan hamsterların evcilleştirilmesi de bakımı kadar kolaydır.

Hamsterınızı evcilleştirmek için çok da uzun sürmeyen bir çaba göstermeniz yeterli olacaktır. Sadece davranışlarınızla onun size alışmasına ve yaşam alanını benimsemesine yardımcı olabilirsiniz.

Hamsterların Evcilleştirilmesi

4 ile 7 hafta arasındaki hamsterlar evcilleştirmek için uygundur.

Yavru hamsterlar sahiplerine çok çabuk alışırlar.

Sahiplendiğiniz hamster dostunuzu, ilk birkaç gün yalnız bırakmanız tavsiye edilir. Yeni yaşam alanına alışması için elinize kesinlikle almayın.

Hamsterınıla sık sık konuşun. Böylece sizin sesinize alışacak ve zamanla tanıyacaktır.

Her gün kafesine yemi elinizle koymalısınız. Birkaç gün geçtikten sonra, yemi koyup onun yemesini bekleyin. Elinizi yakınlarda tutun.

Birkaç gün daha geçtikten sonra, yemi ona elinizle yedirin.

Hamster dostunuz korkmadan elinize çıktığı zaman diğer elinizde onun sırtını hafifçe okşayabilirsiniz.

Elinizde ve kolunuzda yürütmek için, elinize inanmasını beklemeniz önerilir. Onu asla korkutmayın.

Hamsterlar doğal yaşamlarında gündüz saatlerinde uyurlar. Geceleri ise yiyecek arayışına girerler. Bu sebeple yiyeceklerini ona akşamüstü saatlerinde verin.

Gündüz uyurken onunla oynamak istiyorsanız, çok dikkatli uyandırmalısınız. Yüksek ses ve aşırı ışığa duyarlıdır. Bu sebeple, uykusu tamamen açılana kadar onu parlak ışıktan mutlaka koruyun.

Hamsterlar korktukları zaman kulakları geriye doğru kıvrılır. Böyle durumlarda sizi dişleyecekleri için, kulakları tekrar dik hale gelene kadar onunla sakin bir ses tonuyla konuşun. Korkusu geçip sakinleşene kadar elinize almayın.

Hamsterlar diğer türlere göre dışkı yapmaz. Dışkıyı tutacağı kaslar olmadığı için, geldiği anda kendiliğinden yapar. Fakat sizi sevdiğini göstermek için yapabileceği en önemli iki şey dışkısını elinize yapmamak ve sizi ısırmamaktır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu