Hayvan Bakımı

Hamsterların Beslenmesi

Minik dostlarımız olan hamsterların beslenmesi konusunda çok dikkatli olunmalıdır.

Sevdikleri yiyecekler konusunda oldukça hassas olan hamsterlar, sebzeye olan düşkünlükleriyle bilinirler. Hamsterlar ne yer? Bu soruyu tüm detaylarıyla yanıtlıyoruz.

Hamsterların Beslenmesi

Birkaç günde bir yemi kontrol edilmelidir. Metabolizmaları hızlı canlılar oldukları için çok fazla yem yiyebilir.

Hamsterlar yemeklerinin bir kısmını yanaklarında taşır ve yuvalarında saklarlar. Kafeslerinde bol miktarda yemek bile olsa, çölde yiyecek bulma zorluğu içgüdüsüyle, sakladıkları yiyecekleri korumak isterler.

Kemirgen canlıların hepsinin lifli besinlere ihtiyacı vardır. Bu sebeple kafesinde daima bir miktar ot bulundurulmalıdır.

Hamster krakerlerinden alıp kafesine asabilirsiniz.

Bazı yemler onlar için oldukça lezzetlidir. Özellikle beğendiği yemleri vererek aranızdaki yakınlığı arttırabilirsiniz. Özellikle de elinizden yemesi, evcilleşmesinde oldukça etkilidir.

Hamsterlar bazı sebzeleri yemeyi çok severler. Elma, havuç, marul, muz, salatalık, üzüm gibi bazı sebze ve meyveleri çok severler. Fakat bu yiyecekler çok küçük miktarda verilmelidir. Çünkü bu besinleri yuvasında saklamak isteyecektir. Bozulan sebze ve meyveler onun sağlığını tehdit edecek bir ortam oluştururlar.

Açık yemler asla tercih edilmemelidir. Pek çok ulaşılabilir besinin preslenerek veya boyanarak hazırlanmış halleri hamster yemleridir.

Siz de yemlere ek olarak tuzsuz ve kavrulmamış olan, badem dışındaki tüm kuruyemişleri yedirebilirsiniz.

Bazı tür hamsterlar kabuklu fındıkları, kabukları kendileri açıp fındığı yiyebilirler. İkiye ayrılmış cevizleri de oyarak yiyebilirler.

Temiz ve kıkırdaksız haşlanmış tavuk kemikleri de onların sevdiği yiyeceklerdendir. Kemiğin yağının gitmesi için iyice yıkanıp kurutulmalıdır. Yağ, onların midesi için bir tehdit oluşturur.

Brokoliyi severek yiyebilirler.

Asla buzdolabından çıkmış yiyecekler direk olarak verilmemelidir.

Sebze ve meyveler, verilmeden önce iyice yıkanıp kurutulmalıdır.

Hamsterlar şeker hastası oldukları için beslenmelerine dikkat edilmelidir. Elma ve muz gibi meyvelerin çok az miktarda verilmesi önerilir.

Tam buğday ekmeği ve haşlanmış yumurta sarısı da severek yedikleri besinler arasındadır. Fakat diğer besinler gibi ekmek ve yumurta da takip edilmelidir. Yuvasına koymaması için çok az miktarda verilmeli, eğer sakladıysa bozulduğunda alınmalıdır.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu