Hayvan Bakımı

Hamsterlar İçin Sağlıksız Besinler

Hamster besleyenler, en çok hamsterlar için sağlıksız besinler hakkında bilgi sahibi olmak ister.

Herkes bu konuda bilinçli olmalıdır. Çünkü yedikçe daha fazlasını vermek isteyenler, bilinçsizce yedirdiğinde, bu durum ölümle sonuçlanabilir.

Tabi ki, pek çok hayvanda ve insanlarda da olduğu gibi, hamsterlar için de zararlı yiyecekler vardır. Bu yiyeceklerle beslemek sağlığı için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Hassas bünyeleri için zararlı olan besinleri burada bulabilirsiniz. Listeyi iyice inceleyin ve minik dostunuza zararlı besinleri asla vermeyin.

Hamsterlar İçin Sağlıksız Besinler

1- Kafein

Hamsterların hassas bünyesi için kafein oldukça zararlıdır. Kafein içeren gıdalardan uzak tutmalısınız. Sindirim sistemi ve kalbi için tehlikelidir.

2- Çikolata

Çikolata içeren tüm gıdalardan uzak tutulması gerekir. Çikolatanın içindeki teobromin adlı madde, hamsterlar için zehir sayılabilir. Bu madde yüzünden çikolata yemesi ölümle sonuçlanabilir.

3- Cips

Yap, baharat ve patatesin bir araya gelmesiyle oluşan patates cipslerinin, hamsterınızın sağlığı için olumsuz etkileri vardır. Sindirim sisteminin zorlanmasına sebep olur.

Endüstriyel baharatların, doymuş yağların ve tuzun, onun hassas vücudu için tehlike olduğunu unutmayın. Ayrıca obeziteye de yol açabilir.

4- Soğan

Çiğ veya pişmiş, hiçbir şekilde verilmemesi gereken besinlerden biridir. Kırmızı kan hücrelerine zarar vererek, hamster dostunuzun anemi olmasına sebep olur.

5- Sarımsak

Soğan gibi sarımsak da hiçbir şekilde yedirilmemesi gereken bir besindir. Kırmızı kan hücrelerine zarar verir ve kansızlığa sebep olur.

6- Biber

Biber hamsterların midesini tahriş eder ve sağlık sorunlarına sebep olur.

7- Turunçgiller

İnsanların vitamin ihtiyacını karşılayan turunçgiller, hamster dostunuz için tehlikelidir. Asit oranı yüksek olduğu içinb, narenciye mide rahatsızlıklarına sebep olur. Greyfurt, mandalina ve portakal gibi meyveleri ondan uzak tutun.

8- Avokado

Avokadonun içindeki Persin adlı madde, hamster dostunuz için oldukça zararlıdır. Ölümle sonuçlanabileceği için, asla avokado yedirmeyin.

9- Fasulye

Fasulye, yüksek oranda lif içerir. Bu yüksek lif oranı, hamsterınızın aşırı su kaybetmesine sebep olur.

Aniden yüksek oranda su kaybettiklerinde bağırsakları olumsuz etkilenir ve ishal olurlar.

10- Domates Yaprağı

Hamsterlar her besini kemirirler. Domatesin üstündeki yeşil yaprakları da kemirebilirler. Yapraklar, hamsterlar için zararlı madde içerdiğinden, zehirlenmesine sebep olur.

11- Elma Çekirdeği

12- Patlıcan

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu