Gebelik

Hamileyken adet görmek

Ülkemizde kadınların bazıları gebeliği süresince normal menstruasyonunun (adet görmek)  devam ettiğini ifade etmektedir. Halk asında üstüne görmek olarak ifade edilen bu durum aslında normal bir durum değildir. hamileyken adet görmek ?

Hamileyken adet görülür mü?

Hamileyken kadınlarda menstruasyon (adet) oluşmaz yani adet kanaması görülmez.

Neden hamile kadın adet gördüğünü zanneder?

Hamile kadında meydana gelen kanamalar genellikle gebeliğe bağlı olarak ortaya çıkan kanamalardır. Sıklıkla hamileyken adet görmek olarak belirtilen ve üstüne görme olarak adlandırılan bu durum, döllenmiş yumurtanın, anne rahmine yerleşmeye çalıştığı dönemde (implantasyon aşaması), ortalama döllenmeden 10 gün sonra, bebeğin yerleştiği alandaki damarlardan meydana gelen bir kanamadır.

Üstüne görme kanaması, miktar, renk ve yoğunluk olarak normal adet kanamasından farklıdır. Kanama; çok daha hafif ve düzensizdir, genellikle gebe kadın tarafından fark edilmez.

Bazı kadınlar bu kanamayı adet görme şeklinde yorumlayabildikleri için gebe kaldıklarını fark etmeyebilirler. Gebe kaldığını geç fark etmesi kadında takiplere gitmeme, gebeliğe zarar verebilecek durumlardan uzak durmama gibi sonuçlara yol açabilir. Eğer kadın gebelik istemiyorsa, gebeliğini öğrendiğinde gebeliğin kürtajla sonlandırılabilmesi için geç kalınmış olabilir.

Hamileyken hangi durumlar adet kanaması ile karıştırılabilir?

Eğer hamileyseniz normalde vajinal kanamanızın olmaması gerekir. Eğer vajinal kanamanız var ise mutlaka doktora başvurunuz. Çünkü gebeliğe bağlı farklı durumlarda vajinal kanama olabilir ve hem bebeğinizin hem de sizin sağlığınızı tehlikeye düşürebilir. Bu durumlar nelerdir;

  • Düşük tehlikesin kanama görülür,
  • Bebeğin eşinin (plasenta)  rahim ağzına doğru yerleştiği durumlar,
  • Anne adayında var olan rahim ağzı enfeksiyonu,
  • Dış gebelik gibi durumlarda da kanama olabilir,

Eğer hamile olup olmadığınızdan şüphe ediyorsanız mutlaka doktora giderek test yaptırınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu