Gebelik

Hamilelikte sık idrara çıkma

Hamilelikte sık idrara çıkma, anne adaylarında çok rastlanılan bir durumdur. Özellikle gebeliğin ilk ve son aylarında daha sık görülür. ,

Hamilelikte sık idrara çıkma nedenleri;

  • Vücut sıvı miktarının ve böbreklerin çalışma hızının artması,
  • Bebeğin başının idrar torbasına baskı yapması,
  • Uterusun (rahim) büyümesiyle birlikte mesane (idrar torbası) üzerinde oluşan basıncın artması ve mesanenin idrar tutma kapasitesinin gittikçe azalmasıdır. Mesanede bulunan az miktarda ki idrar bile annede mesanenin dolu olduğu hissini yaratır. Bu da sık ve az miktarda idrar yapmaya neden olur. Bu durum genellikle gebeliğin ilk trimester (ilk 3 ay) ve son trimesterinde (son 3 ay) görülmektedir.

Sık idrara çıkma bazı anne adaylarında geceleri daha fazla gözükmektedir ve gebelik ilerledikçe anne adaylarının uyku problemleri yaşamasına neden olabilmektedir. Bunun için anne adayına idrar yaparken öne doğru eğilmesini ve akşamüstünden sonra sıvı alımına dikkat etmesini önerebiliriz. Öne doğru eğilmek mesanenin tam olarak boşaltılmasına yardımcı olacaktır. Ancak hamilelikte sıvı alımı oldukça önemlidir. Anne adayı günde en az sekiz bardak su içmelidir. Sıvı kısıtlaması ve idrar yapmayı geciktirmek idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilmektedir.

Hamilelikte sık idrara çıkma olağan bir durumdur ancak sık idrara çıkma ile birlikte aşağıdaki durumlar mevcutsa;

  • Anne adayı idrar yapmak istediğinde sadece bir iki damla idrar yapıyorsa,
  • Ağrı ve alt karın bölgesinde ağrı hissi varsa bu durum idrar yolu enfeksiyonunun belirtisi olabilir. Böyle bir durumda anne adayı doktoruna başvurmalıdır. Hamilelikte idrar yolları enfeksiyonu sık rastlanılan bir durumdur ancak tedavi edilmelidir. Aksi takdirde suların erken gelmesi (EMR (erken membran rüptürü))’ye ve erken doğum gibi olaylara sebep olabilmektedir.

Şeyma Aracı

M.Ü.SBF Hemşirelik Bölümü

Doğum İntern Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu