Gebelik

Hamilelikte şeker yükleme testi yapılmalı mı?

Şeker hastalığı kandaki şekerin yükselmesi durumudur. Pankreastan salgılanan insülinin hiç salgılanmadığı ya da yetersiz salgılandığı durumlarda şeker hastalığı görülür. Bazı kadınlar gebe kalmadan önce şeker hastalığı tanısı almış ve tedavi görüyor olabilirler. Bu kadınlar gebe kalmaya karar verdiklerinde kullandıkları insülin düzeylerinin yeniden doktor tarafından düzenlenmesi gerekir.  Bazı kadınlarda gebelik sırasında şeker hastalığı ortaya çıkabilir. Bu anne ve bebeğin sağlığını riske sokan bir durumdur. Gebelik sırasında yapılan şeker ölçümleri ve şeker yükleme testi ile gebede şeker hastalığının varlığı tespit edilebilir. Hamilelikte şeker yükleme testi

Hamilelikte şeker yükleme testi yapılmalı mı?

Son zamanlarda basında farklı görüşlerin olması anne adaylarının kafasını karıştırmıştır. Anne adayları sıklıkla “Hamilelikte şeker yükleme testi yapılmalı mı?” sorusunu sormaktadırlar.

Gebelik sırasında şeker yükleme testi mutlaka yaptırılmalıdır. Çünkü gebelikte şeker hastalığı tespit edilmediği durumda anne ve bebek açısından ciddi riskler içerir.

Gebelik şekeri nedir?

Gebe kadının şeker hastası olup olmadığı, gebeliğin 24. ve 28. Haftaları arasında yapılan halk arasında şekerli su testi olarak ta bilinen, şeker yükleme testi ile tespit edilir.

Hamilelikte şeker yükleme testi nasıl yapılır?

Test sırasında, anne adayı 50 gr glukozlu su içirilir. Şekerli su içirildikten bir saat sonra annenin kan şeker düzeyine bakılır. Eğer bu ölçüm sırasında annenin kan şekeri 140 mg/dl altında ise annede gebelik şekeri olmadığı belirlenir. Eğer bu ölçüm 140 mg/dl üzerinde ise anneye 100 gr’lık glukozla 3 saatlik şeker yükleme testi yapılır. Bu test sonucuna göre anne adayında gebelik şekeri olup olmadığı kesin olarak belirlenir.

Gebelik şekeri tespit edilmez ve tedavi edilmezse ne olur?         

  • İri bebek: Anne adayının kan şeker düzeyinin kontrol edilmemesi ve sürekli yüksek seyretmesi bebeklerin fazla kilo almalarına ve doğum zorluklarına neden olur. Bu anne adayları 4000 gr ve üzerinde bebek dünyaya getirebilirler.
  • Sezaryen riskinde artış: İri bebeklerin vajinal yoldan yapılan doğumlarda travmalar meydana gelebilir bu nedenler kadınlarda sezaryen riski artar.
  • Gebelik zehirlenmesi (preeklampsi): Gebelikte şeker hastalığı olan kadınlarda bu risk artar.
  • Erken doğum riski düşük riski
  • Doğum sonrası bebekte kan şekeri düşüklüğü: Bebek doğduktan sonra bebeğin kan şekeri düşebilir. Hipoglisemi denilen bu durum bebeklere ciddi zarar verir bazen bebelerin ölmesine neden olabilir. Hipoglisemi olmaması için bebeklerin doğum sonrası sık sık beslenmesi gerekir.
  • Bebeklerde solunum zorluğu: Gebelik şekeri olan anne adayını bebeğinin akciğerleri yeterince gelişmeyebilir ve bebekler doğum sonrası solunum zorluğu yaşarlar.
  • Bebeğin anne karnında ölmesi: Özellikle 36. Gebelik haftasından sonra bebekler anne karnında aniden ölebilirler.
  • Şeker hastası gebelerin bebeklerinde doğum sonrası, sarılık (bilirubin yüksekliği) ve polisitemi görülme riski fazladır.

Gebelikte şeker hastalığı anne adayında ve bebekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına neden olabilen bir durumdur. Gebelerin şeker yükleme testi yaptırması ile bu durumun varlığı tespit edilir. Anne adaylarına 24.-28. gebelik haftaları arasında şeker yükleme testi yaptırmaları Türkiye Obstetrik ve Jinekoloji Derneği tarafından önerilir.

Gebelikte şeker hastalığı hakkında bilgi almak için tıklayınız.

http://daginiktopuz.com/gebelikte-seker-hastaligi/

 Yrd.Doç.Dr. Özlem Can GÜRKAN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu