Gebelik

Hamilelikte Saç Boyanır Mı?

Kadınların hamilelik dönemine dair akıllarını meşgul eden sorulardan biri: Hamilelikte saç boyanır mı? Bazı uzmanlar bu konuda ilk üç ay bebeğin organ gelişimi devam ettiğinden saç boyatma gibi zorunlu olmayan durumlardan uzak durulması gerektiğini ifade ederler, hamileliğin 4. ayından sonra saçlarını boyatabileceklerini bildirmişlerdir.

Emzirme dönemi ve hamilelikte saç boyatma ile bebekte herhangi bir konjenital (doğumsal) sakatlık oluştuğuna dair yapılan araştırmalarda somut delil yoktur. Fakat tedbir amaçlı saç boyama doğum sonrasına ertelenmelidir.

Saç boyasındaki kimyasal maddelerin bazıları hamilelikte maruz kalınması halinde çok zararlı olan maddelerdir. Yine de hamilelikte saç boyatmaya karar verildiyse hamileliğin ilk 3 ayında saç boyatılmamalıdır. Kimyasal madde içermeyen, doğal, organik saf bitkisel boya tercih ederek hamileliğin 4. ayından sonra boyatın.

Hamilelikte saç boyatmak isteyenlere tavsiyeler

  • Hamilelikte kesinlikle boyatacaksınız 4. ay sonrasında boyatın.
  • Kimyasal madde içermeyen, bitkisel, doğal boya tercih edin.
  • Saçınızı boyattığınız ortamın havadar olasına özen gösterin.
  • Eğer saçlarınızı kendiniz boyayacaksınız eldiven giyin.
  • Kirpik ve kaşlarınıza boya kullanmaktan sakının.
  • Amonyak içermeyen boya tercih edin.
  • Saç renginizi değiştirmekte kararlıysanız boya yerine kına tercih edebilirsiniz.

Hamilelikte saç rengini değiştirmenin en güvenli yolu kına kullanmaktır. Hamilelikte kına bebeğe zarar vermez. Toz kına kullanma konusunda yabancı madde içerebileceğinden endişe duyuyorsanız kına yaprağı kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Mercan Bozkurt

Merhaba, ben Mercan. Hemşireyim. 2016’da Marmara Üniversitesi Hemşirelik bölümünden mezun oldum. 2017’den beri Tıp Fakültesi hastanesinde çalışıyorum. Hemşirelik insanların hayatına dokunan bi meslek ve yaptığım işi seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu