Gebelik

Hamilelikte idrar Rengi Nasıl Olur?

Hamilelikte idrar rengi birçok önemli durumun göstergesi olabilir. Tıpta, normalden sapmalar çoğu zaman herhangi bir renk değişikliğiyle kliniğe yansımaktadır. Bundan dolayı normal salgılar ve yapılardaki bir değişikliği gözlemek amacıyla dikkatli olmalıyız ve idrar da bunun bir parçasıdır. İdrarda renk değişikliği altta yatan hastalık ve bozuklukların önemli bir göstergesidir.  Bu nedenle gebelikte idrar rengi, herhangi bir hastalığın erken aşamada tespit edilmesine yardımcı olacak çok önemli bir belirtidir.

Peki hamilelikte idrar rengi değişir mi? Böyle bir durum mevcutsa hamilelikte idrar rengi değişikliği normal midir? Hamileliğin ilk 3 ayında kadınların böbreklerinden geçen ve süzülen kan oranı arttığından dolayı hamilelikte idrar üretiminde yaşanılan değişiklikle birlikte idrar rengi değişebilir ve bu normal bir durumdur.

Hamilelikte idrar rengi değişikliğinin nedenleri

Hamileliğin ilk üç ayında kadınların böbreklerinden geçen ve süzülen kan oranı artar, ikinci trimesterda (3 aylık dönem) bu oran en üst seviyesine ulaşır. Bu değişikliklerle birlikte böbreklerdeki idrar üretimi artış gösterir. Normal olarak hamilelikte idrar rengi berrak ve saman sarısı olmaktadır. Fakat su tüketiminin az olması halinde koyu sarı renge dönüşür, vitamin ilaçları kullanılması halinde mavi ve yeşil renge, yüksek dozlu C vitamini alımında (havuç, pancar, böğürtlen gibi gıdalarla) ise turuncu renge dönüşebilir. Vücudun salgıladığı hormonlardaki artış veya azalış da idrar renginin değişmesine neden olur. Hamilelik sürecinde bilindiği üzere kadın vücudu hem fiziksel hem de ruhsal olarak değişikliğe uğramaktadır. İdrar rengi tonlarındaki değişme vücudun durumu hakkında bilgiler verir.

Hamilelikte idrar rengi nasıl olur?

  • Hamilelikte parlak sarı ya da neon sarı idrar: Vitamin takviyeleri tüketimi -özellikle de suda çözünebilen riboflavin yani B2 vitami- idrar rengini parlak sarıya dönüştürür. Doğal rengi sarı olan riboflavinin aşırı alınması idrar rengini değiştirmektedir. Vitaminler her ne kadar sağlıklı ve gerekli olsa da aşırı vitamin tüketimi hipervitaminozis riski taşımaktadır.
  • Hamilelikte koyu sarı ya da altın rengi idrar: Çok koyu ve konsantre idrar vücudun susuz olduğunu gösterir. Hamilelikte idrarın koyu olması, çok fazla laksatif alındığına ya da B vitamini komplekslerini içeren besin takviyeleri kullanıldığına da işaret etmektedir.
  • Hamilelikte pembe ya da kırmızı idrar: İdrar renginin pembe ya da kırmızı olması korkutucu olabilir fakat bazı durumlarda sorun oluşturmaz. Laksatifler ve antibiyotikler idrarda kırmızı tonuna neden olan ilaçlardır. Fakat idrarın bu renkte olmasının çok önemli başka bir nedeni de idrarda kan olmasıdır. Hamilelikte kırmızı idrar rengi böbreklerde taş ve kist oluştuğunun belirtisi olabilir.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu