Gebelik

Hamilelik Lekeleri

Gebelik sürecinde meydana gelen fizyolojik ve hormonal değişiklikler cilt değişikliklerine de neden olur. Hormonal değişikliklere bağlı olarak kadınlarda sıklıkla gebelik maskesi olarak adlandırılan hamilelik lekeleri meydana gelir. Hamilelik lekeleri gebelik melazması olarak da adlandırılır.

Melazma (Gebelik Maskesi)

Anne adayının gebelik boyunca yüzünde lekelenmeler ve çiller artabilir. Bu lekelenme yüzde maske görünümünde olabilir ve melazma denir. Yüzün güneşe temas eden bölgelerinde, en çok yanak-burun-alın bölgesinde hamilelik lekeleri meydana gelir genellikle kahverengi lekelerdir. Melazma gebeliğin ikinci yarısından sonra daha belirgin olmaya başlar. Yüzde kelebek şeklinde bir koyulaşma meydana gelir. Melazma,  doğum sonrası tamamen ortadan kalkmaz. Yüzdeki bu lekelenmelerin oluşmasını önleyecek önlemler almak önemlidir.

Hamilelik lekelerinin oluşumu nasıl önlenir?

Lekelenmeyi önlemek için en önemli korunma anne adayının güneşe maruz kaldığı sırada güneş koruyucu krem, şapka ve gözlük gibi koruyucuları kullanmalıdır. Güneş koruyucu krem kullanımında dikkat edilmesi gereken nokta cilt tipine uygun ürünün kullanılmasıdır. Yanlış kozmetik ürünlerin kullanımı ciltteki lekelenmeleri artırabilir.

Doğum sonrası dönemde de hamilelik lekelerinin ortadan kalması için cildi güneşten koruyucu önlemlerin alınması gerekir. Aksi halde cilt lekeleri kalıcı hale gelir. Özellikle yaz aylarında lekelenmelerin daha kalıcı hale geleceği unutulmamalı ve daha dikkatli olunmalıdır.

Hamilelik lekeleri doğumdan sonra azalır mı?

Hamilelik lekeleri (özellikle melazma) doğum sonrası bir miktar azalmasına rağmen tamamen ortadan kalmaz. Özellikle, farklı hormonal bozuklukları olanlarda, uzun süre doğum kontrol hapları ve anti-depresan kullananlarda, annesinde yoğun cilt lekeleri olanlarda, sürekli güneşe maruz kalacak şekilde çalışanlarda lekeler daha kalıcı hale gelebilir.

Hamilelik lekelerinin tedavisi

Hamilelik lekelerinin tedavisi konusunda uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Öncelikle lekelerin derinliğinin bir doktor tarafından değerlendirilerek tedaviye karar verilmesi gerekir. Hamilelik lekelerinin tedavisi mümkün olduğu kadar güneşe maruz kalma süresinin en az olduğu kış aylarında yapılmalıdır.

Günümüzde hamilelik lekelerinin tedavisinde sıklıkla kozmetik ürünler kullanılmakta ancak başarılı sonuçlar elde edilememektedir. Lazer yöntemi ve kimyasal peeling yöntemi (deriyi soyma) hamilelik lekelerini ortadan kaldırmada daha etkilidir.  Ancak bu tekniklerin uzman kişilerce uygulanması gerekir. Yanlış uygulamalar cildinizde kalıcı hasarlara yol açabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu