Gebelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Anne olmak pek çok kadının hayalidir. Fakat kadınların çoğu hamile olduğunun farkına bile varmayabilir. Böyle durumlar için hamilelik belirtileri ve sizdeki etkilerini en doğru şekilde öğrenmeniz gerekir.

Aklınızda çok mu fazla soru var? Regl mi yoksa hamile mi olduğunuzu anlamıyor musunuz? Öyleyse tüm sorularınızı listeleyin.

Hamilelik belirtileri nelerdir? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamilelik belirtileri ne zaman başlar? Hamilelik belirtileri ile regl (adet) belirtileri arasındaki farklar nelerdir?

Hamile olduğunuzu nasıl anlayacağınızı bilmiyor musunuz? Hangi hamilelik testini yapmanız gerektiğini, hamileliğin ilk hafta belirtilerini ve ne yapmanız gerektiğini öğrenmek için doğru yerdesiniz. Tüm sorularınız burada yanıt bulacak.

İçindekiler

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Hamilelik belirtileri, hamilelik dönemi boyunca hissedilir. İlk günlerde daha az hissedilen bu belirtiler, gün geçtikçe kendini daha fazla gösterir.

Hormonlarda oluşan değişiklikler sebebiyle, vücutta bebeğin oluşma ve gelişme süreci pek çok reaksiyonla gerçekleşir.

Hamileliğin ilk belirtileri nelerdir? İkinci haftadan sonra görebileceğiniz hamilelik belirtileri nelerdir? Hamilelik belirtileri neden regl dönemi belirtileri ile karıştırılır? Şimdi tüm bildiklerinizi unutun ve her şeyi baştan öğrenin.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

○ Regl (adet) gecikmesi

○ Kanama ve akıntı

○ Mide bulantısı ve kusma

○ Yorgunluk, halsizlik ve sürekli uyuma isteği

○ Baş dönmesi

○ Ruh halinde oluşan değişiklikler

○ Bel ve sırt ağrısı

○ Baş Ağrısı

○ Göğüslerdeki hassasiyet ve şişlik

○ Meme ucu koyulaşması

○ Aşerme

○ Koku hassasiyeti

○ Sık sık idrara çıkma isteği

○ Ağızda değişik tat

○ Ağız Kuruluğu

○ Şişkinlik ve ödem

○ Hazımsızlık ve kabızlık

○ Karın ağrıları ve krampları

○ Vücut ısısındaki değişimler

○ Kalp atış hızının artması

○ Bacak Krampları

Hamilelik Belirtileri

1- Regl (Adet) Gecikmesi

Hamileliğin bilinen en yaygın belirtisi regl (adet) döneminde yaşanan gecikmedir.

Gecikmeler kullanılan ilaçlar, hava değişikliği ve stres gibi pek çok etken sebebiyle yaşanabilir. Regl döneminde yaşanan gecikmenin hamilelik belirtisi olduğunu anlamak için beklemek gerekir.

Gecikme yaşandıktan sonra bir hafta daha beklenmelidir. Özellikle de regl (adet) düzensizlikleriniz varsa, kendinize bir haftadan daha uzun bir bekleme süresi tanımalısınız.

• Bu konuda daha fazlası için:

Adet Görmeyen Kadınlar Hamile Kalabilir Mi?

10 Maddede Adet Gecikmesi Nedenleri?

2- Kanama ve Akıntı

Kadınların doğru bildiği en büyük yanlış da kanamanın sadece regl (adet) döneminin başlangıcının belirtisi olmasıdır. Çünkü pek çok kadın yaşadığı kanama yüzünden hamile olmadığına neredeyse emin olur.

Hamileliğin başlangıcını işaret eden kanamaya yerleşme kanaması denir. Yumurtaların yerleşme sürecinde yaşanan kanama, adet kanaması kadar uzun ve yoğun olmayandır.

Hamile olma ihtimali varsa, devamlılığı konusunda daha dikkatli olunmalıdır. Kanama devam etmiyorsa regl dönemi değil, hamilelik dönemi belirtisi olabilir. Çünkü genel olarak yerleşme kanaması regl dönemine denk gelir. Bu sebeple sık sık karıştırılır.

Kanama gibi akıntı da yaşanabilir. Normal zamanlarda akıntı gibi bir sorun yaşanmıyorsa, bunun da bir hamilelik belirtisi olabileceğini düşünülmelidir.

Bu konuda daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var? Aşağıdaki bağlantılarımızda tüm sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

• Hamilelik döneminde yaşanan kanama ile ilgili daha detaylı bilgi almak için:

Hamilelikte Kanama

• Hamilelik döneminde görülen akıntı ile ilgili bilgi almak için:

Hamilelikte Akıntı Neden Olur? Normal Mi?

3- Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma gibi belirtiler, sadece ilk aylarda yaşanır. Hamilelik döneminde HCG hormonundan kaynaklandığı bilinen sabah bulantıları oldukça normaldir.

Hamilelik döneminde yaşanan bulantı ve sürekli kusmalar bazen hastalık belirtisi olabilir. Pek çok hamilenin yaşadığı bu rahatsızlık mutlaka tedavi edilmelidir.

Kusma ve vücutta aşırı ödem şeklinde görülen hiperemezis gravidarum adlı rahatsızlık, düşünüldüğünden daha ciddidir. Tedavi süreci zor olduğundan erkenden tedaviye başlanmalıdır. Aksi takdirde bebek zarar görebilir.

Gebelik Bulantı Kusmaları ve Tedavisi adlı içeriğimizden bu duruma çözüm bulabilir, Gebeliğe Bağlı Bulantı ve Kusmalar adlı içeriğimizden daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

4- Yorgunluk, Halsizlik ve Sürekli Uyuma İsteği

Diğer belirtiler gibi halsiz ve yorgun hissetmenin sebebi de hormonlarda oluşan değişikliktir. Hiç enerji harcamadan bile yorgunluk hissedilebilir.

Yorgunluk ve halsizlik ilk birkaç ay boyunca devam eder. Bebeğin oluşumuyla, özellikle de dördüncü aydan itibaren anne daha güçlü ve enerjik hissedecektir.

Gebelikte Yorgunluk ve Yapılması Gerekenler adlı içeriğimizde bu sorununuz için bir çözüm bulabilirsiniz.

5- Baş Dönmesi ve Bayılma

Her kadın hamilelik döneminde aynı belirtileri yaşamayabilir. Hatta bazı kadınlar pek çok belirtiyi görmediği için hamile olduğunu aklına bile getirmez.

Bazı kadınlar sürekli baş dönmesi yaşasa bile, ilk günlerde diğer belirtilerle karşılaşmaz. Böyle durumlarda başka hastalıklar araştırılmadan önce hamilelik durumuna bakılmalıdır. Baş dönmesi her zaman hamilelik olmayacağı gibi, hastalık da olmayabilir.

Detaylı bilgi almak için Gebelikte Baş Dönmesi ve Bayılma Hissi adlı içeriğimizi okuyabilirsiniz.

6- Ruh Halinde Oluşan Değişiklikler

Ruh halinde anormal görülen değişiklikler hamilelik döneminde normal görülmelidir. Her şeye ağlamak veya sebepsiz yere gülmek, hormonlardaki değişikliklerden kaynaklanır.

Böyle durumlarda eşin desteği çok önemlidir. Bu sebeple ruh halindeki iniş çıkışlar önemsiz görülmemelidir.

Gebelikte Ağlama Krizi adlı içeriğimizde aradığınız yanıtı bulabilirsiniz.

7- Bel ve Sırt Ağrısı

Hamilelikte yaşanan sırt ağrısı, hareketli geçen günlerde yaşanan ağrılara göre daha fazladır. Hatta zaman zaman bu ağrı bel bölgesine iner.

Eğer ağrı sorunu sık sık ve şiddetli yaşanıyorsa, doktora başvurulmalıdır. Başka bir sebebi olup olmadığı veya çözümü hakkında bilgi alınmalıdır.

Hamilelik döneminde yaşanan bel ve sırt ağrıları neden ortaya çıkar? Bel ve sırt ağrıları hamilelik döneminin neresinde başlar? Hamilelik döneminde ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları nasıl geçer? Tüm sorularınızın yanıtlarını aşağıdaki bağlantılarımızda bulabilirsiniz.

Gebelikte Bel Sırt Ağrısının Nedenleri

Gebelikte Bel Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Bel Ağrısı Nasıl Geçer?

8- Göğüslerde Hassasiyet ve Şişlik

Hamilelik dönemi başlangıcında göğüsler aniden dolgunlaşır. Hatta göğüslerde şiddetli ağrı, karıncalanma ve aşırı hassasiyet yaşanabilir. Bu durum oldukça normaldir. Fakat dayanılmaz şiddetli ağrılar yaşandığında ve durum anormalleştiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Göğüslerdeki hassasiyet sadece hamilelik döneminde mi olur? Bunun yanıtı için Meme Ucunun Hassas Olması Neden Olur? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

9- Meme Ucu Koyulaşması

Hamilelik belirtileri arasında göğüs bölgesinde pek çok değişim vardır.

Bu dönemde göğüs bölgesinde bulunan damarlar çok daha belirgin bir hal alır ve meme uçlarında halkaların rengi koyulaşır.

Bu dönemde meme başlarında küçük kabarcıklar oluşur. Emzirme döneminde oluşabilecek çatlakları en aza indirmek için vücut tarafından küçük kabarcıklar oluşturulur.

10- Aşerme

Hamilelik döneminde farklı yiyeceklere karşı aniden yeme isteği duyulabilir.

Uzmanlar, bu dönemde aşerilen şeylerin, vücudun ihtiyacı doğrultusunda gerçekleştiğini söylüyor. Vücut hangi vitamin ve minerale ihtiyaç duyuyorsa, barındıran besinlere karşı aşerme yaşandığı söyleniyor.

11- Koku Hassasiyeti

Hamilelik döneminde pek çok kokuya karşı duyarlılık yaşanabilir. Sevilen bir yemeğin kokusuna karşı da beklenmedik bir tiksinti duyulabilir.

Bu durum normal olduğundan, beslenme şekline çok fazla dikkat edilmelidir. Hem daha hafif hem de besleyici bir liste hazırlanmalıdır. Bunun için bir uzmana danışmanız tavsiye edilir.

12- Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Hamilelik dönemi boyunca hissedilen bir durumdur. Özellikle ilk ve son haftalarda daha yaygın görülür.

Hamilelik dönemindeki sık sık idrara çıkma isteği, daha çok son haftalarda artış gösterir. Bu durum bebeğin büyümesi ve idrar kesesine baskı yapmasından kaynaklanır.

Dilerseniz Hamilelikte Sık İdrara Çıkma ve Gebelikte İdrar Kaçırma adlı yazılarımızdan, daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte İdrar Rengi Nasıl Olur?

13-  Ağızda Değişik Tat

Hamilelik döneminde bebeğin ihtiyaçları ve dildeki dokuların değişmesi sebebiyle ağızda acı veya ekşi bir tat olabilir.

Ağızdaki tat değişimi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Fakat bu durum bol su içerek, ferahlatıcı sakızlar çiğnenerek veya naneli macunla sık sık diş fırçalanarak önlenebilir.

14- Ağız Kuruluğu

Ağız kuruluğu çoğunlukla şeker hastalığı belirtileri arasında görülse de, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan bir belirtisi de olabilir. Ağız kuruluğu, pek çok kadın tarafından, hamilelik döneminde en sık yaşanan sorunlardan biridir.

Nedenleri ve çözümüyle ilgili bilgi almak için Gebelikte Ağız Kuruluğu adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

15- Karın Ağrıları ve Krampları

Karın krampları, regl (adet) döneminde yaşanan ağrılarla benzerlik gösterir. Özellikle yerleşme kanaması sırasında daha çok hissedilir.

Karında oluşan kramp ve ağrılar, vücuttaki değişiklikler sebebiyle oluşur. Bu sebeple normal karşılanmalıdır.

Bu kramplar, regl dönemi belirtileriyle sıkça karıştırılır. 

Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Neden Olur? adlı yazımıza göz atarak sorununuz hakkında bilgi edinebilirsiniz.

16- Baş Ağrısı

Hamilelik döneminde, kan akışındaki artış baş ağrısına sebep olabilir. Özellikle de migren gibi sorunu olanlar çok daha şiddetli ağrılar yaşayabilirler.

Gebelikte Baş Ağrısı Migren adlı içeriğimizde sorularınızın daha detaylı yanıtlarını bulabilirsiniz.

17- Hazımsızlık ve Kabızlık

Hamilelik döneminde progesteron hormonu artış gösterebilir. Progesteron hormonu, besinlerin bağırsaklardan yavaş geçmesine sebep olur. Yükselmesi durumunda besinler çok daha yavaş geçecek ve bu da kabızlık sorununu doğuracaktır.

Bu sorunu yaşamamak için lifli besinler tüketilmeli, bol su içilmeli ve bebeğe zarar vermeyecek egzersizler yapılmalıdır.

Hamilelik döneminde kabızlık ile ilgili sorunun çözülmesi beslenmeye bağlı olduğundan, bu konuda daha detaylı bilgiye ihtiyaç duyulur. Su içmenin ne kadar önemli olduğu, nasıl beslenmeniz gerektiği ve bu sorunun çözümü ile ilgili bilgileri, aşağıdaki ilgili bağlantılarımızda bulabilirsiniz.

• Hamilelikte kabızlık ile ilgili detaylı bilgiler için:

Gebelikte Kabızlık

Gebelikte Sindirim Sistemi Şikayetleri

• Hamilelik döneminde su içmenin kabızlık üzerinde neden etkili olduğunu öğrenmek için:

Gebelikte Bol Su İçmenin Önemi

• Hamilelik döneminde beslenme şeklinizde yapacağınız değişiklikleri öğrenmek için:

Gebelikte Beslenme

Gebelikte Dengeli Beslenmenin Püf Noktaları

Gebelik Döneminde Yenilmesi Sakıncalı Gıdalar

Gebelik Döneminde En Yararlı Besinler

• Beslenme hataları ve ihtiyaçlar için:

Gebelik Döneminde İhtiyaç Duyulan Vitamin ve Mineraller

Gebelik Döneminde Kalsiyum ve Protein

Gebelik Döneminde Diyet Yapmak     

18- Şişkinlik ve Ödem

Hamilelik döneminde vücut daha fazla su toplayabilir. Bu şişkinlik, hamilelik döneminin sonlarına doğru çok daha fazla artış gösterebilir. Vücutta yaşanan bu olumsuz etkiyi gidermek için her gün en az iki litre su içilmelidir.

Hamilelik döneminde yaşanan ödem, burun kanamasına da sebep olabilir. Hamilelikte Burun Kanaması adlı içeriğimizden, böyle durumlarda ne yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.


19- Vücut Isısında Oluşan Değişimler

Hamilelik döneminde, tıpkı menopoz döneminde olduğu gibi vücut ısısında değişimler meydana gelebilir. Bu durum enfeksiyonla da karıştırılabilir. Bu sebeple tek başına hamilelik tespiti için yeterli olmaz.

Hamilelik döneminde yaşanan vücut ısısı değişimlerinin nedenlerini öğrenmek ve daha detaylı bilgi almak için Gebelikte Ateş Basması ve Gebelikte Yüksek Ateş adlı içeriklerimizden yardım alabilirsiniz.

20- Kalp Atış Hızının Artması

Hamilelikle birlikte kan damarlarında büyüme başlar. Kan basıncının düşmesine sebep olan bu durum, kalbinizin normal çalışmasını engeller. Kalp ritimlerinde hızlanmaya sebep olur.

Gebelikte Kalpteki Değişiklikler Nelerdir? adlı içeriğimizden, bu konu hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

21- Bacak Krampları

Büyüyen rahmin baskısıyla ortaya çıkan bacak krampları, pek çok kadında görülen belirtilerden biridir. En aza indirebilmek için beslenme şekli bile çok önemli ve etkilidir.

Hamilelik döneminde yaşanan bacak kramplarının nedenlerini ve nasıl en aza indirebileceğinizi öğrenmek için Gebelikte Bacak Krampları Azaltmak İçin Neler Yapılmalıdır? adlı içeriğimize göz atabilirsiniz.

22- Tansiyon Düşmesi ve Yükselmesi

Tansiyon düşmesi genellikle bulantı ve kusma sonucu ortaya çıkar. Hamilelikte mide bulantısı ve kusma sebebiyle daha az ve düzensiz beslenen kadınlarda tansiyon düşmesi görülebilir.

Tansiyon yükselmesini tetikleyecek pek çok etken olabilir.

Hamileliğin diğer belirtileri sonucunda meydana gelen tansiyon düşmesi ve yükselmesi, farklı rahatsızlıkların tetiklemesiyle de ortaya çıkabilir. Tansiyon hareketliliğinin hamilelik dönemindeki sebepleri ve ne yapılması gerektiğiyle ilgili bilgi almak için doğru yerdesiniz. Aşağıdaki bağlantılarımızda tüm sorularınıza yanıt bulabilir, tansiyon dengenizi nasıl koruyacağınızı öğrenebilirsiniz.

Gebelikte Tansiyon Düşmesi

Gebelikte Tansiyon Yükselmesi

İKİZ VE ÜÇÜZ HAMİLELİK BELİRTİLERİ

İkiz Hamilelik Belirtileri

İkiz hamileliklerin en ayırıcı özelliği, bulantı ve kusmaların daha fazla olmasıdır. Fakat bulantıların şiddetli olması ikiz hamileliği için kesinlik göstermez.

İkiz hamileliği ultrasonda iki ayrı kese görülmesiyle kesinleşir. Fakat zaman zaman keselerden biri büyümez ve yok olur. Yedinci veya sekizinci haftalardan sonra kesin olarak ikiz hamileliği saptanabilir.

İkiz hamileliklerde tek yumurta ikizi veya çift yumurta ikizi olduğu, yalnızca ultrason muayenelerinde görülebilir. Bu durumun ayırt edilmesi, sadece dokuzuncu hafta ile on dördüncü hafta arasında mümkündür.

Çift yumurta ikizi bebekleri ayırt edebilmek cinsiyetleri ile de mümkün olabilir. Farklı cinsiyetlere sahip bebekler çift yumurta ikizidir. İkiz Gebelik (İkiz Hamilelik) ve İkiz Gebelik Ne Zaman Belli Olur? Nasıl Anlaşılır? adlı içeriklerimizde, ikiz hamileliği hakkında daha detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Üçüz Hamilelik Belirtileri

Üçüz gebelikler, üç yumurta veya tek yumurta ile oluşabilir. İkiz hamileliklerde olduğu gibi üçüz hamilelikler de bir kesenin yok olmasıyla ikiz hamileliğe dönüşebilir. Üçüz gebeliklerin ikiz gebeliklerle bir diğer benzerliği de mide bulantısı ve kusmanın çok fazla olmasıdır.

Üçüz hamilelik biraz riskli olduğundan doktor kontrolü çok önemlidir.

Üçüz hamilelikler hakkında bilgi alma ve risklerini öğrenmek için Üçüz Gebelikler adlı içeriğimize bakabilirsiniz.

İLK HAMİLELİK BELİRTİLERİ NELERDİR? BELİRTİLER KAÇ GÜN SONRA BAŞLAR?

Hamilelik belirtileri tüm kadınlarda aynı şekilde görülmez.  Bazı belirtiler ilk günlerde, bazıları ise ikinci haftadan sonra yaşanır. Fakat her kadın tüm belirtilerle karşılaşacak denemez.

Hamilelik belirtilerinin hangilerinin ilk günlerde, hangilerinin ilerleyen günlerde görüleceğini bilmek durumunuzu kolaylaştırabilir.

İlk Hafta Ortaya Çıkan Hamilelik Belirtileri

Hamilelik belirtilerinin tamamı ilk günlerde kendini göstermez. Fakat çoğunlukla ilk 7 günde hamilelik belirtileri ile karşılaşılabilir. Peki, ilk birkaç gün yaşayabileceğini belirtiler nelerdir? Gelin birlikte inceleyelim.

• Göğüslerdeki hassasiyet

• Yorgunluk ve halsizlik

• Aşırı öfke

• Baş ağrısı

• Uykusuzluk

• Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma

• Beslenme şeklinde değişiklik olması, eskiden sevilen yemeklerin sevilmemesi

• Vücut ısısında artış görülmesi

İkinci Haftada Başlayan Hamilelik Belirtileri

Erken hamilelik belirtileri her zaman gerçekten hamile olduğunuzu göstermez. İkinci haftadan itibaren görülen diğer belirtiler hamileliği gösteriyor olabilir. Peki, hangi gebelik belirtileri ikinci haftadan sonra başlar? Gelin sorumuza yanıt bulalım.

• Regl (adet) döneminde gecikme

• Biraz kanama yaşanması

• Şişkinlik ve kabızlık

• Sık sık idrara çıkma

• Göğüslerde şişlik

• Meme ucunun koyulaşması

• Kronik hastalıkların aniden artması

• Koku hassasiyeti

Hamileliğin ilk haftası daha az fiziksel reaksiyonla geçer. Ruhsal olarak daha çok etkilenilen bu dönemde, hamileliğin tespit edilmesi oldukça güçtür.

Hamileliğin ikinci haftası itibariyle vücut daha fazla reaksiyon göstermeye başlar. Bu dönem hamileliğin daha kolay anlaşılabildiği bir dönemdir.

İLK HAFTA HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Hamileliğin en büyük belirtisi nedir? Hamile olduğumu nasıl anlarım? Hamileliğin ilk haftası nasıldır? Vücut hamileyken nasıl belirtiler gösterir?

Hamilelik (gebelik) belirtilerinin en önemlisi şüphesiz ki adet döneminde yaşanan gecikmedir. Gecikmenin pek çok sebebe bağlı olabileceğini de bilmek gerekir.

Gecikmeden sonraki en büyük hamilelik belirtisi yorgun ve halsiz hissetmektir. Bu hissin sebebi, aniden ve hızla değişiklik gösteren hormonlardır. Bu durum metabolizmayı yorar. Bu durum da aşırı uyuma isteğini doğurabilir.

Hamileliğin ilk zamanlarında, iki haftalık bir süre boyunca kanama yaşanabilir. Adet döneminin, hamilelik belirtileriyle karıştırılması gibi, bu kanamalar da adet dönemiyle karıştırılabilir. Yumurtaların rahim duvarına yerleşmesi sebebiyle gerçekleşen bu kanamalara ‘yerleşme kanaması’ denir.

Kanamalarla birlikte kasık ağrısı ve akıntı yaşanabilir. Bu dönemde pamuk içeren yapıya sahip günlük pedler kullanmanız tavsiye edilir. Hamileliğin sadece ilk günlerinde yaşanır ve endişe edilecek bir durum değildir.

Kanamaların yanında gerçekleşen beyaz akıntı, normalden çok daha fazla olduğunda ve rengi değiştiğinde mutlaka doktora gidilmelidir.

Hamileliğin ilk haftası ruhsal değişimler, ikinci haftasından itibaren fiziksel değişimler artacağı için, bu durum hamileliğin tespit edilmesini kolaylaştıracaktır.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ iLE REGL (ADET) BELİRTİLERİ KARIŞTIRILIR MI?

Anne olmak isteyen tüm kadınlar, her yaşadıklarını hamilelik belirtilerinden biri zannedebilir. Hatta çoğu kadın regl (adet) belirtileri ile hamilelik belirtilerini karıştırabilir.

Hamile olduğumu ilk nasıl anlarım? Hangi belirtiler hamile olduğumu gösterir? Yüzde yüz hamilelik belirtileri nelerdir? Neden regl belirtisi ile hamilelik belirtisi karıştırılır? Artık endişelenmeyin. Çünkü ikisini nasıl ayırt edebileceğinizi sizler için detaylı olarak inceleyeceğiz.

Hamilelik Belirtileri ile Aynı Olan Regl (Adet) Belirtileri

1- Yorgunluk ve Halsizlik

Regl döneminde kadınlar kendilerini halsiz hissedebilir. Bu durum, sürekli uyuma ihtiyacını da beraberinde getirir.

Hamilelik belirtileri dendiğinde, yorgunluk, halsizlik ve uyku hali ilk sıralarda yer alır.

2- Kramp ve Ağrılar

Karın ağrısı ve karna giren kramplar regl döneminin en büyük belirtilerindendir. Bunun yanında yaşanan bel ağrısı da belirleyici özelliklerdendir.

Fakat karın ağrısı ve kramplar, hamilelik belirtileri arasında da yer alır. Bu sebeple hamilelik belirtisinin en belirleyici özelliğidir demek mümkün değildir.

3- Göğüslerde Şişlik

Regl döneminde kadınlarda genel bir şişlik mevcuttur. Bu durum daha çok göğüslerde şişlik olarak görülür. Bu durum hamileliğin ilk belirtileri arasında da bulunduğundan karıştırılması olasıdır.

4- Sık Sık İdrara Çıkma İsteği

Sık sık idrara çıkmak hamilelik dönemi boyunca devam eder. Bu durum regl (adet) döneminde de görülebileceğinden bir belirti olarak ayırt ediciliği yoktur.

5- Ruh Halindeki Değişiklikler

Hamilelik dönemi hormon değişiklikleri sebebiyle ruh hali sürekli farklılık gösterir. Kadınlar için her şeye ağlayabilmek ve kolayca üzülebilmek bu dönemde oldukça normaldir.

Aynı durum regl dönemi için de geçerlidir. Hormonlardaki değişiklikler, ruh halinde iniş çıkışlara sebep olur.

6- Kanama

Hamilelik belirtileri arasında belki de en çok regl ile karıştırılan özelliktir. Yerleşme kanaması olarak da bilinen hamilelik kanaması, çoğu zaman regl zannedilir. Kanama olduğu için hamile olma ihtimali olmadığını düşünen kadınlar, hamileliklerini çok geç fark edebilirler.

Bu durum aynı zamanda birbirlerinden farklı olan belirtilerden biri olarak görülebilir. Çünkü hamilelik döneminde belli belirsiz çok az kanama yaşanır. Regl döneminde olduğu kadar yoğun değildir.

Hamilelik Belirtileri ile Regl (Adet) Dönemi Belirtileri Arasındaki Farklar

1- Nefes Darlığı

Hamilelik belirtileri her kadında farklılık gösterebilir. Nefes darlığı da hamile olduğunuzu anlayabileceğiniz belirtilerden biri olabilir. Fakat her kadında görülebileceği veya her nefes darlığının hamileliği işaret ettiği gibi kesin bir bilgi yoktur.

Nefes darlığı, hamilelik belirtisi olsa da, kesinlikle regl dönemi belirtisi değildir.

2- Mide Bulantısı ve Kusma

Hamilelik döneminin şüphesiz ilk ve en önemli belirtisi sabah bulantılarıdır. Bazı kadınlar bulantı ve kusmayı çok fazla yaşarken, bazı kadınlar daha az bulantı yaşarlar.

Regl (adet) döneminde mide bulantısı ve kusma olmayacağı için, iki dönemin belirtilerinde bir fark olarak görülebilir.

3- Meme Ucu Koyulaşması

Hamilelik döneminde ve regl döneminde göğüslerde şişlik olabilir. Fakat her iki dönemde de meme ucu koyulaşması olmaz. Regl (adet) dönemi şişlik, ağrı ve yorgunluk gibi belirtilerle başlarken, hamilelik döneminde kadınların meme ucunda koyulaşma görülmesi ayırıcı bir özelliktir.

Regl Belirtileri hakkında bilgi almak için Adet Öncesi Belirtiler Nelerdir? adlı içeriğimize bakabilir, ayırıcı özelliklerinin altını biz kez daha çizebilirsiniz.

HASTANEDE VE EVDE YAPILAN HAMİLELİK TESTİ

Hamileli (gebelik) testini evde yapmaya karar verdiyseniz, eczaneden temin ettiğiniz testi kolayca yapabilirsiniz.

Hamilelik testi evde idrar kullanarak yapılır. Bu tür testler adet (regl) dönemi geciktikten tam bir hafta sonra yapılmalıdır. İdrardaki değerlerin değişiklik göstermesi ve hamileliğin tespit edilmesi için bu süre beklenmelidir.

Son zamanlarda daha çok erken hamilelik testi tercih edilmektedir. Bu test, gelecek adet (regl) döneminden birkaç gün önce yapılır.

Gebelik çoğu zaman adet dönemiyle karıştırıldığından, beklenmesi daha doğru olacaktır.

Hamilelik testleri ile ilgili daha detaylı bilgi için Gebelik Testi (Hamilelik Testi)  adlı içeriğimize bakabilirsiniz. Bunun yanında Ovulasyon Testi ve Erken Gebelik Testi adlı yazılarımızdan, evde yapacağınız hamilelik testi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

HAMİLELİĞİN KESİN TESPİTİ NASIL YAPILIR? HAMİLELİK BELİRTİLERİ YETERLİ MİDİR?

Hamilelik başladığında vücutta bazı değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin kesin sonuçları için bazı testler yapılmalıdır.

Evde yapılan gebelik testi her zaman gerçek sonuç vermeyebilir. Hamile olmadığınızı gösteren testi doğrulamak için mutlaka hastanede bir kan testi yapılmalıdır.

Hamileliği Doğrulayan Kesin Sonuçlar

1- Yapılan kan testinde sonucun pozitif çıkması

2- Ultrasonografi ile bakıldığında hamileliğin doktor tarafından görülmesi

3- Anne karnındaki bebeğin kalp atışı sesinin duyulması

Eczanelerden satın alacağınız hamilelik testi, erkenden öğrenebilmek için doğru bir yoldur. Fakat bazen yanlışlık olabileceği bilinmektedir. Herhangi bir değerin çıkacak olan sonucu etkilemesi veya testte hata olması, sizi yanıltabilir. Bu sebeple hamilelik tespiti için kan testi daima en güvenilir yöntemdir.

HAMİLELİK NASIL HESAPLANIR?

Hamilelik dönemini hesaplamak için adet (regl) dönemi için bir takvim tutuyor olmak gerekir. Hamilelik döneminizi hesaplayabilmek için mutlaka adet dönemi takvimi hazırlayın. Yaşadığınız belirtileri takviminize bakarak daha doğru takip edebilirsiniz. Bu daha sağlıklı bir hamilelik dönemi yaşamanızı sağlayacaktır.

Hamilelik belirtileri ve bu belirtileri hissetme şekli herkeste farklılık gösterir. Bazı kadınlar, ilk birkaç hafta içinde tüm belirtileri hisseder. Fakat bazı kadınlar birkaç ay boyunca hiçbir şey hissetmezler. Hatta bu yüzden bazı kadınlar, adet (regl) döneminde yaşanan uzun süreli gecikmeyi fark edene kadar, hamile olduğunu fark edemeyebilirler.

Hamile olunmasa da, son yaşanan adet (regl) döneminin ilk günü, hamileliğin ilk haftası olarak kabul edilir. Bu sebeple belirtilerin görülmeme ihtimali olan ilk haftalar da 40 haftalık hamilelik sürecinin içinde sayılır.

Hamileliğinizi hesaplama konusunda daha detaylı bilgi için Gebelik Hesaplama (Hamilelik Hesaplama) adlı içeriğimize gidebilirsiniz.

HAMİLELİK BELİRTİLERİ İÇİN RAHATLATACAK ÇÖZÜMLER

Mide Bulantısı İçin Ne Yapılmalıdır? Sebep Olan Şeyler Nelerdir?

Hamilelik belirtileri arasında en çok bilinen ve en sık yaşanan mide bulantısıdır. Bulantı ilaçları kullanmak yerine beslenme şeklinizi değiştirerek de bu sorunu çözebilirsiniz.

İstirahatin yanında da iki ara, üç ana öğün olmak üzere her gün düzenli olarak beş öğün yenmelidir. Daha çok protein ağırlıklı beslenilmelidir.

Sabah bulantıları için bastıracak şeyler yenmelidir. Galeta, leblebi ve çubuk kraker gibi şeyler bulantıyı düzenleyebilir.

Bu yiyeceklerin yataktan kalkmadan yaklaşık on beş dakika önce tüketilmesi tavsiye edilir.

Hamilelik döneminde mide bulantısı ve kusma aşırı artış gösterirse kilo kaybı yaşanabilir. Böyle durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Hamilelikte Mide Bulantısı Neden Olur?

• Hamilelikte yaşanan mide bulantısı, ülsere sebep olan bakteri sebebiyle gerçekleşebilir.

• Yolculuklarda midesi bulanan, yol tutan kişilerde mide bulantısı daha fazla olur.

• Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında mide bulantısı yer alır. Bu hapları kullandıkları zamanlarda bulantı yan etkisini yaşayanlar, hamilelik dönemlerinde de sık sık mide bulantısı yaşayabilirler.

• Psikolojik olarak sorun yaşanması ve aşırı stresli durumlar mide bulantısını etkiler. Artmasına sebep olur.

• Sindirim sisteminde yaşanan sorunlar bulantıyı tetikler.

• B6 vitamini eksikliği mide bulantısını arttırır.

• Hamilelik bulantısını arttıran bir diğer şey ise tiroit bezinin olması gerekenden fazla çalışmasıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısı Neden Olur? Ne Yapılmalıdır?

Hamilelik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri, metabolizmada pek çok değişime sebep olur. Kan akışının artması ve damarlardaki genişleme, migren ağrılarını tetikler.

Hamileliği planlayanların bu konuda önlem alması tavsiye edilir. Migreni olanların botoks yaptırabileceği söylense de, planlamaya başlandığında doktora danışılmalıdır.

Hamilelikte Kabızlık Sorunu Nasıl Çözülür?

Hamilelik döneminde kabızlık yaşanabilir. Böyle durumlarda sıvı tüketimi arttırılmalıdır. Bunun yanında bol lif içeren besinler tüketilerek desteklenmelidir.

Hamilelikte Oluşan Cilt Lekeleri Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde ciltte lekelenme yaşayanların güneşe çıkarken daha dikkatli olması tavsiye edilir. Alerjen madde ve kimyasal içermeyen koruyucu krem kullanılmalı ve bir dermatoloji uzmanına gidilmelidir.

Hamilelikte Çatlaklar Neden Olur? Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde artan kilo ve karındaki gerilme sebebiyle ciltte çatlak oluşumu başlar. Kilo aldıkça kollar ve bacaklarda, karın büyüdükçe ise o bölgede ciltte çatlamalar meydana gelir. Bunu önlemenin herhangi bir yolu yoktur. Fakat çatlak oluşumunu yavaşlatarak, daha az çatlak oluşmasını sağlamak mümkün.

Cilt tipine en uygun, alerjen ve kimyasal madde içermeyen, doğal nemlendirici krem kullanarak çatlak oluşumunu en aza indirebilirsiniz.

Hamilelik Döneminde Göğüs Ağrısı Nasıl Önlenir?

Hamilelik döneminde göğüs ağrıları olabilir. Bu herkeste görülen normal bir durum olduğundan endişelenmeye gerek yoktur. Fakat bu dönemde ağrının artmaması için dikkatli olmak gerekir. Göğüslere baskı uygulamamaya dikkat edilmelidir. Göğüs bölgesini sıkacak kıyafetlerden kaçınılmalıdır.

HAMİLELİĞİN AYLIK GELİŞİMİ VE AY AY HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Hamileliğin her ayında vücutta görülen reaksiyonlar değişiklik gösterir. İlk günlerde farklı belirtiler görülürken, ikinci haftadan sonra farklı belirtilerle karşılaşılır.

Salgılanan hormonlar arttıkça vücudun verdiği tepkiler değişir. Hem ruhsal hem de fiziksel farklılıklar görülebilir. Baş ağrısı, öfke, bacak krampları, göğüs hassasiyeti, tansiyonun inip çıkması ve daha önce sevilen bir yemeğin sevilmemesi gibi saydığımız pek çok tepki, hamileliği işaret edebilir.

Hamileliğin her ayında nelerle karşılaşacağınızı biliyor musunuz? Peki hamile olduğunuzu biliyor musunuz? Kanamanız olduğu için hamile olmadığınızı mı düşünüyorsunuz? Hamile olma ihtimaliniz varsa yaşadığınız belirtileri tartmanın vakti geldi.

Bazı kadınların hamileliği geç fark edebileceğini düşünecek olursak, ilerleyen dönemlerde karşılaşacağınız belirtileri bilmenizde fayda var. Çünkü pek çok kadın ilk haftalarını farklı yorumlar ve hamile olmadığını düşünür.

Nelerle karşılaşacağı konusunda bilinçli olan bir kadın, hamileliğini daha erken fark eder ve doktor kontrolüne başlar. Bu da bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

Hamileliğinizin ay ay her evresini öğrenmek ve ne tür belirtilerle karşılaşacağınızı görmek için aşağıdaki bağlantılara bakabilirsiniz.

1 Aylık Gebelik (İlk Bir Aylık Dönem)

2 Aylık Gebelik (4. ve 8. Haftalar Arası Dönem)

3 Aylık Gebelik (9. ve 12. Haftalar Arası Dönem)

4 Aylık Gebelik (12. ve 16. Haftalar Arası Dönem)

5 Aylık Gebelik (17. ve 20. Haftalar Arası Dönem)

6 Aylık Gebelik (21. ve 24. Haftalar Arası Dönem)

7 Aylık Gebelik (25. ve 28. Haftalar Arası Dönem)

8 Aylık Gebelik (29. ve 33. Haftalar Arası Dönem)

9 Aylık Gebelik (34. ve 40. Haftalar Arası Dönem

10 Aylık Gebelik (40. Haftadan Sonraki Dönem)

HAMİLELİK (GEBELİK) DÖNEMİ İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

Hamilelik dönemi başladığı andan itibaren vücutta pek çok değişiklik meydana gelir. Hamilelik belirtilerinin yanı sıra, hamileliğin fiziksel olarak ne gibi etkileri olduğunu, neleri asla yapmamanız gerektiğini diğer gebelik (hamilelik) içeriklerimizden öğrenebilirsiniz.

1- Fiziksel ve Ruhsal Değişimler

• Gebelikte Vücut Değişiklikleri

• Gebelikte Solunum Sistemi

• Hamilelikte Dudakta ve Damakta Yara, Şişlik

• Gebelik Depresyonu

2- İlaç Kullanımı

 • Hamilelikte İlaç Kullanımı

• Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı

• Gebelikte Antibiyotik Kullanımı

• Gebelikte Bitkisel Çaylar ve Bitkisel İlaçlar

3- Faydalı – Zararlı Olan Tüketimler/ Eylemler

• Gebelikte Çikolata Tüketimi Zararlı Mı?

• Gebelikte Alkol Kullanmak

• Gebelikte Sigara Kullanımı Zararları

• Gebelikte Röntgen Çekimi, Radyasyona Maruz Kalma

• Gebelik Döneminde Epilasyon ve Ağda Yapılır Mı?

• Gebelik Döneminde Kına ve Dövme Yaptırmak

• Gebelikte Cep Telefonu Kullanımı

• Gebelik Döneminde Yüzmek (Gebelikte Denize ve Havuza Girmek)

4- Anne ve Bebek Sağlığı

• Gebelikte Miyom Nedir

• Gebelikte Anemi

• Romatoid Artrit ve Gebelik

• Gebelikte Safra Kesesi Taşı

• Preeklampsi (Gebelik Zehirlenmesi)

• Pyelektazi (Hidronefroz – Gebelikte Bebek Böbreğinde Genişleme, Büyüme)

• Gebelikte Bebeğin Anne Karnında Uyuması

-Gebeliklerde, Normal Doğum Mu, Sezaryen Doğum Mu?

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Bu bilgiler için çok teşekkür ediyorum. Çok faydalı ve bilgilendirici bir makaleydi. Beni aydınlattınız.

  2. Emeğinize sağlık çok faydalı bir içerikti, ödevimde çok yardımcı oldu.

  3. Gerçekten çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Aradığım tüm cevapları buldum. Elinize, emeğinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu