Gebelik

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Ne zaman başlar?

Hamilelik belirtileri her kadında aynı şekilde görülmeyen belirtilerdir. Bazı belirtilerin şiddeti bazı kadınlarda daha hafif görülebilir, hatta bazı belirtiler hiç görülmeyebilir. Çoğunlukla kadınları hamile olduklarına şüphelendirecek ilk belirti adet gecikmesidir. Ancak ilk belirti her zaman adet gecikmesi olmayabilir, nadiren de olsa kadınların adet dönemine denk gelen bir kanama hamileliği gizleyerek anne adayını yanıltabilir.

En çok görülen hamilelik belirtileri:

  • Bulantı
  • Kusma
  • Halsizlik
  • Yorgunluk
  • Memelerde büyüme, şişkinlik ve hassasiyet
  • Ellerde ve bacaklarda şişme, ödem
  • Uyku hali
  • Sık idrara çıkma

 

Erken hamilelik belirtileri

En erken hamilelik belirtileri arasında hafif vajinal kanamalar da sayılmaktadır. Yerleşme (implatasyon) kanaması denilen bu kanama bazen adet kanaması ile karıştırılabilir. Döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi sonucu oluşan bu kanamalar döllenmenin ardından yaklaşık 2 hafta kadar görülen kısa süreli kanamalardır. Hamileliğin erken ilk hafta belirtileri bu süreç ile başlar.

En önemli ve ilk hafta hamilelik belirtileri arasında olan adet gecikmesi, kadınlara kendi kendilerine ‘Acaba hamile miyim?’ sorusunu sordurur. Evet adet gecikmesi bir gebelik belirtisidir, ancak her adet gecikmesi de gebelik olduğu anlamına gelmez. Adet gecikmesinin  nedeni başka etmenler de olabilir.

Adet gecikmesinden sonra belki de en büyük belirti yorgun hissetmedir. Erken dönem hamilelik belirtileri arasında hormonal değişikliklerden dolayı memelerde büyüme ve hassasiyet olacaktır. Hatta bazı hamilelerde meme uçlarında renk değişikliği olabilir. Yine hormonal değişikliklerden dolayı bulantı ve kusma şikayetleri görülür.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Adet gecikmesi hamilelik olduğuna dair şüphe oluşturan en klasik ve ilk gebelik belirtisidir. Adet gecikmesi başladığında yumurtlama üzerinden 2 hafta geçmiş olmasına rağmen bu zamanda ‘4 haftalık gebelik’ olarak değerlendirilir. Çünkü en son adetten başlayarak gebelik haftası hesaplanır. Sonuç olarak en erken hamilelik belirtileri görülen son adetten 4-5 hafta sonra başlar. Bulantı, kusma, yorgunluk, halsizlik, memelerde şişkinlik ve büyüme gibi gebelik belirtileri adet gecikmesi görülmeden önce başlamazlar.

Adet gecikmesi olmadan gebelik ultrason ile görüntülenemez hatta genelde kan ve idrar testlerinde de saptanamaz. Hamileliğin ultrason ile görülmesi hamile belirtilerinin başladığı döneme denk gelir.

Mercan Bozkurt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu