Sağlık

Hafızanın güçlenmesini sağlayan bitkiler

Hafızanızın yeteri kadar güçlü olmadığından şikayetçiyseniz ya da daha güçlü bir hafızanız olmasını istiyorsanız, aşağıda isimleri geçen bitkileri tüketmenizi öneririz. Bunlar hafızanın güçlenmesini sağlayan bitkilerdir. Hafızanızın zamanla güçlendiğini fark edeceksiniz. Hafızanız birçok nedenden dolayı zayıflamış olsa da uygun bir tedavi metodu kullanılarak gerilemesini durdurabilirsiniz. Hafızayı güçlendiren bu bitkiler, senelerdir sadece şifa olarak kullanılmakla beraber, etkileri bilimsel çalışmalar ve deneylerle kanıtlanan önemli bileşenler içeren bitkilerdir.
Bitkileri kendiniz deneyerek, hafızanıza ne kadar faydalı olup olmadığını takip edebilirsiniz.
İşte, hafızanın güçlenmesini sağlayan bitkiler;

Gingko Biloba: Tedavi edici özelliği de olan Gingko Biloba beyin fonksiyonlarını güçlendirir ve hafızayı kaybını önler. Bazı çalışmalarda Gingko Biloba ekstraktlarının Alzheimer hastalığı sırasında hasar gören sinir hücrelerini tedavi ettiği görülmüştür. Sinir hücreleri (nöronlar) arasındaki bağlantıyı güçlendirmekte faydası olduğu, öğrenmeyi hızlandırdığı ve günlük aktivitelerdeki başarıyı arttırdığı, beyin fonksiyonlarını iyileştirdiği ve depresyonu engellediği bilinen yararlarındandır. Gingko Biloba da bulunan Flavonoidler ve Terpenoidler denen kimyasallar hafızayı güçlendirici mekanizmalardır. Bu kimyasallar, antioksidan özellikleri ile Alzheimer ve ilerleyen yaşa bağlı bunama sorunlarının tedavilerinde etkili olmaktadırlar.

Ginseng: Ginseng nörotransmiter aktiviteyi arttırarak hafızayı güçlendirdirmektedir. Laboratuar deneylerinde farelere belirli dozlarda ginseng ekstraktları verilmiş ve farelerle labirent deneylerinde çok başarılı sonuçlar alınmıştır.

Biberiye: Biberiye, eskiden beri hafızayı güçlendirmek için kullanılan bir bitkidir Aromatik bir kokuya sahiptir. Gingko Biloba gibi biberiye de antioksidan özelliğe sahiptir ve serbest radikalleri nötralizeettiği gözlemlenmiştir. Aromatik yağlarla beraber kullanılarak stresi yatıştırır ve kişinin konsantrasyonu arttırır.

Adaçayı: Adaçayı, içeriğindeki bileşenlerle beyin hücrelerinin aralarındaki mesaj iletimini arttırır. Adaçayının bu özelliği araştırmalarla ortaya konulmuştur.

Yeşil Çay: yeşil çay da Gingko Biloba ve biberiye gibi çok güçlü bir antioksidandır. Yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, yeşil çay ekstratlarının yaşlanmaya bağlı olarak oluşan oksidasyona karşı yağları ve proteinleri koruduğu ispatlanmıştır.

Hafızanın güçlenmesini sağlayan bitkileri tüketirken günlük tüketilmesi gereken miktarlara dikkat etmek, aşırıya kaçmamak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu