Beslenme Diyet

Günlük Menü Planlamak

Üç ana öğünden oluşan günlük beslenmemizde dikkat edilecek noktalar vardır. Günlük menü planlamak için her öğünde bulunması gereken besin gruplarının ne olduğu ve ne kadar olduğu önemlidir.

Temel besinler arasında yer alan et, tavuk, balık, yumurta ve kuru baklagiller ilk belirlenecek besinlerdir. Ana yemek olarak et ve etle yapılan yemekler, balık ve su ürünlerinden biri, yumurta ile yapılan yemekler, etle yapılan sebzeler, etle yapılan sarma, dolmalar, kuru baklagillerden istediğinizi ilk yemek olarak seçmelisiniz. Ayrıca besin değerleri bakımından yumurta, et ve kuru baklagillerle eşdeğer olan çorbalar da ilk yemek olarak kabul edilebilir.

İkinci sırada yer alacak yemekler seçilen ilk yemeğe göre değişiklik gösterir. Bu tercihler tahıl yemekleri ya da sebzeden yapılan yemekler arsından belirlenmelidir. İlk yemek eğer protein bakımından oldukça zengin olan balık, et, tavuk ya da yumurta olarak seçilmişse ikinci olarak seçilecek olan yemek sebzeden yapılan yemeklerdir. İlk yemek olarak etle yapılan sebze yemeği olarak belirlendiyse ikinci yemek olarak yanında pilav, makarna, börek vb. besinlerden biri tercih edilmelidir.

Bunların yanında verilecek olan üçüncü yemek ise ilk iki yemek tercihlerine göre değişiklik gösterir. Hazırlanacak olan öğünde sebzeden yapılan bir yemek yoksa üçüncü yemek olarak salata yahut meyve olmalıdır. Oluşturulan beslenme listesinde süt ve süt ürünlerinden gerekli miktarda yok ise sütten yapılan tatlılar üçüncü yemek tercihi olabilir. İkinci olarak yapılan yemek tahıl yemeği ise üçüncü yemek olarak hamurdan yapılan tatlı asla tercih edilmemelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu