FTR

Guillian Barre Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi

Guillian Barre Sendromu, akut enflamatuar demiyelinizan polinöropati olarakta geçer. Genelde sebebi bilinmemek ile beraber çoğu hastanın öyküsünde enfeksiyon vardır. Bakteriler, virüsler, vücudun savunmasız kalması hatta cerrahi bir girişim bile bu sendromu tetikleyebilir.

Otoimmün bir hastalıktır ve miyelin kılıfa saldırı sonucu yıkım olur ve enflamasyon oluşur. Motor sinir iletiminde yavaşlama, DTR’de azalma gibi durumlar ile karşılaşılabilir. Hastalık ortaya çıktıktan sonra 2 ay ile 2 yıl arasında iyileşme olabilir.

Guillian Barre Sendromu Belirtileri

Hastalık bacaklardan iki taraflı başlayıp, yukarı doğru yayılan kas güçsüzlüğü ile belirti gösterir. Hastaların hikayelerinde birden düşme tarzı durumlar mevcut olabilir. Aynı şekilde kas güçsüzlüğünden kaynaklı denge kaybı ortaya çıkar. El ve ayaklarda duyu kaybı olur.

Guillian Barre Sendromu Tedavisi

Sendrom ilk olarak akut olarak ilerler ve bu dönem yaklaşık olarak 2-4 ay arası sürer. Bu dönemde hastaya mümkün olduğunca aktif hareket etmemesi, dinlenmesi söylenmelidir. Çünkü sinir iletim hızı hareket ile artar ve miyelin kılıf daha çok zarar görür ve hasta kötüye gider. En fazla 2 saatte bir olacak şekilde hasta pozisyonlanmalıdır. Pasif olarak çalıştırılabilir, cilt bakımı yapılabilir. Daha sonra ilerleme ardından plato denen duraklama dönemi ve sonrasında iyileşmenin olduğu devre gelir. Bu dönemde hastaya yapabildiği aktif hareketler fizyoterapist eşliği ve kontrolünde çalışılır. Giydiği ayakkabıya dikkat edilmeli, gerekirse ortez kullanılmalıdır. Bu ortez ile oluşabilecek eklem bozuklukları önlenebilir. Kasların kuvvetlenmesi için fizyoterapistler Proprioseptif nöromuskuler fasilitasyon tekniklerini uygulayabilir. Elektroterapi olarak Tibialis anterior ve el bileği ekstansörlerine gerekli akımı uygun şiddette uygular.

                                                                                                                                   Stj. Fzt. Burcu Dereli

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu