Hayvan Bakımı

Gri Cüce Hamster

Cricetulus cinsindendir. En yaygın bilinenlerden biri olan gri cüce hamster, diğer adlarıyla gri hamster veya göç hamster olarak bilinir.

Minik dostunuz gri cüce hamster, sekiz buçuk ile on iki santim arasında bir uzunluğa sahiptir. Genel olarak uzunluklarının üçte biri uzunluğunda kuyruğa sahiptir.

Kulakları geniş, kafatası ise dar bir görünümdedir.

Üst kısmı kahverengi gri arası bir renktedir. Alt kısmı ise daha çok beyazdır ve yukarı doğru parça parça beyazlıklar görülebilir.

Ağırlıkları, otuz bir ile elli sekiz kilogram arasında değişir.

Doğu Avrupa’dan Orta Doğu, Rusya ve Orta Asya’ya kadar, Moğolistan ve Batı Çin’e kadar uzanan bir bölgede yaşarlar.

Afganistan, Ermenistan, Bulgaristan, Çin, İran, Irak, İsrail, Ürdün, Kazakistan, Lübnan, Moldova, Moğolistan, Pakistan, Romanya, Türkiye, Ukrayna ve Rusya’nın da dahil olduğu Doğu Avrupa ve bazı Asya ülkelerinde bulunur.

Daha önce Yunanistan’da da görülmüştür. Fakat gri cüce hamster, 1970 yılından beri orada da görülmemiştir.

Aynı zamanda gri hamster, balkanlarda çok nadir görülür. Ermenistan ve Kırgısiztan’da evcil hayvan olarak oldukça yaygındır.

Doğal yaşamlarında bin metreden fazla yüksekliklerde yaşarlar

Nemli ortamlardan ve yoğun ormanlık alanlardan hoşlanmazlar. Daha seyrek olarak bitkilendirilmiş alanları severler.

Doğal yaşam alanlarında derin oyuklar kazmayı severler. Hem etçil hem de otçul oldukları için bitkileri ve böcekleri yerler.

Kış uykusuna yatmayan bir türdür. Yaz aylarında ürerler. Bir seferde atı veya yedi yavru doğurabilirler. Yavru sayısı bir seferde bir ile on üç arasında değişiklik gösterebilir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu