Kadın Sağlığı

Granüloma inguinale

Her tür cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardan biri de granüloma inguinaledir. Üreme organlarında ülserler ile belirti veren granüloma inguinale, donovanozis olarak ta bilinir. Hastalığa nende olan etken hücre içi gram-negatif bir bakteri olan Klebsiella granulomatis (Calymmatobacterium granulomatis) tir.  Özellikle tropikal bölgelerde ve gelişmekte olan ülkelerde daha fazla görülür. Erkelerde hastalık kadınlara göre daha fazla ortaya görülür.

Granüloma inguinale Belirtileri

Etkenle temastan haftalar ve aylar sonra enfeksiyon oluşur. Üreme organları dışında da, karın içindeki (intra abdominal) organlar, kemikler ya da ağızda da enfeksiyon oluşabilir.

İlk (Primer) enfeksiyon, küçük (2-3mm), yüzeysel, ağrısız bir dokunmakla kanayan ülserden oluşur ve kendiliğinden süratle iyileşir.

İkinci (Sekonder) evre, 1-4 hafta sonra başlar ve kendini inguinal (kasık) ve perirektal (anüs çevresi ve rektum) alanlarda görülen ağrılı adenopati (iltihaplı lenf hastalığı) ile belirti gösterir. Bunlar birleşerek büyüyen şişlikler oluşturabilirler. Sistemik semptomlar da (ateş ve baş ağrısı) aynı zamanda oluşabilir.

Üçüncü evrede (Tersiyer dönem) , apseler (iltihaplı şişlikler) dışa doğru ağızlaşarak ciltten dışarıya akıntı şeklinde belirti verirler.

Granüloma inguinale Tanısı

*Wright-Giemsa boyaması; biyopsi ile alınan örneğin mikroskopik değerlendirilmesinde donovan cisimlerinin görülmesi.

Granüloma inguinale Tedavisi

Doktor avsiyesiyle tedavise Azitromisin ya da Eritromisin kullanılır.

Gebelikte Tedavi,  Azitromisin ya da Eritromisin tercih edilmelidir. Diğer tedavi seçeneklerinin bebekte anomalilere, düşüklere neden olduğu bildirilmiştir.

Cinsel eşin tedavisi; hastanın belirtileri ortaya çıkmadan önceki 60 gün içinde, hasta ile cinsel ilişki yaşayan cinsel eş muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Granüloma inguinale Tedavisi Sonrası Takip

Belirtiler ortadan kalkana kadar hastalar klinik olarak izlenmelidir.

Kadınlara/ erkelere tedavinin 3-4 hafta süreceği, tedaviye başladıktan sonraki sırasıyla 1. ve 2.ayda kontrole gelmesi gerektiği, yaraları (lezyonları) günde en az iki kez su ve sabunla yıkaması gerektiği söylenir.

Granüloma inguinalede korunma

Kondom kullanımı hastalıktan korunmada kullanılabilir.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu