Makyaj

Göz Rengine Göre Far

Göz farı pek çok kadın için makyaj malzemelerinde vazgeçilmezlerden biridir. Fakat göz farı tercihi çoğu üründen daha önemlidir. Ten ve göz rengine uygun seçilmeyen göz farı komik bir görünüme sahip olunmasına bile sebep olabilir. Peki göz rengine göre far seçimi nasıl olmalıdır? Aşağıdaki başlıklara bakarak kendi göz renginize uygun farı nasıl seçeceğinizi görebilirsiniz.

Göz Rengine Göre Far Nasıl Seçilir?

Mavi Gözlere Uygun Göz Farı

Mavi renk gözlere sahip olanlar göz renginden koyu olan tonları tercih etmelidir. Duman rengi efektlerle veya simsiyah bir göz farıyla kusursuz bir görünüm elde edebilirsiniz.

Daha parlak bir görünüm isteyenler ise gümüş rengi veya turkuaz tercih edebilirler. Aynı zamanda pembenin mora yakın olan koyu tonları da kullanılabilir.

Özellikle gündüz makyajı için şeftali tonları ve çok açık pembe tonları kullanılabilir.

Yeşil Gözlere Uygun Göz Farı

Yeşil gözlere sahip olanlar daha çok gözlerini aydınlatıcı renkler seçmelidir. Kayısı rengi, mor, haki yeşili ve orman yeşili gibi tonlarda göz farı seçimi gözlerin aydınlatılmasını sağlar.

Alt tonu olan renkler tercih edilmelidir. Kullandığınız renklere altın rengi, açık yeşil ve lila gibi tonlarıyla gölgeler yapılarak daha hoş bir görünüm elde edilebilir.

Ela Gözlere Uygun Göz Farı

Ela gözlere sahip olanlar kahverengi tonları kullanarak göz renklerini daha belirgin hale getirebilirler. Diğer uygulamalarda da olduğu gibi göz çizgisinden kaşlara doğru daha açık tonlara geçiş yapılarak sürülmesi daha doğrudur.

Aynı zamanda menekşe moru bir göz farı ela gözlerin yeşil gibi görünmesini sağlayabilir.

Aslında ela, mavi tonları kullanmanın çok da doğru olmadığı ve kullanıldığında fazla uygulamamaya dikkat edilmesi gereken bir göz rengidir.

Kahverengi Gözlere Uygun Göz Farı

Kahverengi gözlere sahip olanlar bakır ve bronz tonlarını tercih etmelidir. Aynı zamanda kahverengi tonlarını kullanarak da güzel bir görünüm elde edilebilir.

Kahverengi gözlü olanlar mavinin, pembenin ve yeşilin her tonunu rahatlıkla uygulayabilirler. Fakat far uygulaması yaparken bir palyaçoya dönüşmek olası bir durumdur. Bu nedenle aşırıya kaçılmamalı ve farklılık isteniyorsa aynı rengin birkaç tonuyla uygulama yapılmalıdır.

Daha derin bakışlar elde etmek isteyenler kahverenginin açık tonlarını tercih etmelidir. Aşırıya kaçmamak kaydıyla patlıcan moru ve lila da kullanılabilir.

Siyah Gözlere Uygun Göz Farı

Siyah gözlere sahip olanlar için siyah maskara en önemli kozmetik ürünüdür. Far olarak ise siyah ilk tercih olmalıdır.

Siyah dışında kahverengi, lacivert, gri ve koyu mavi gibi renklerin en koyu tonları tercih edilmelidir.

Daha buğulu bakışlara sahip olmak isteyenler gözlerinin aksine her rengin en açık tonunu seçmelidir. Fazla uygulamadan pamukla dağıtarak sürüldüğünde hoş bir görünüm sağlar.

Gri Gözlere Uygun Göz Farı

Gri gözlere sahip olanlar mavinin açık tonlarını ve inci beyazını tercih etmelidir. Özellikle mavi tonları gri gözleri ön plana çıkaracaktır. Bunların yanında opal rengi de rahatlıkla tercih edilebilir.

Gri-Mavi Gözlere Uygun Göz Farı

Gri-Mavi karışımı bir göz rengine sahip olanlar için en uygun renk asker yeşilidir. Doğal duracak ve göz rengini ortaya çıkaracaktır.

Gri-Yeşil Gözlere Uygun Göz Farı

Gri-yeşil karışımı bir göz rengine sahip olanlar gül kurusu tonunda bir göz farı tercih etmelidir. Aynı zamanda gümüş ya da azur renkleri de tercih edilebilir. Gri-yeşil göz rengine sahip olanların eyeliner ile gözün üstünü belirginleştirmesi önerilir.

Mavi-Yeşil Gözlere Uygun Göz Farı

Mavi-Yeşil Karışımı bir göz rengine sahip olanlar gece mavisi göz farı tercih etmelidir. Gözlerin rengini en çok vurgulayacak renk gece mavisidir. Fakat uygularken fazla belirgin değil aksine daha hafif olmasına dikkat edilmelidir.

5hawol

1991 doğumlu, yeşile ve gökyüzüne tutkun biriyim. Her konuda söyleyecek bir sözüm, yazacak bir paragrafım ve okunacak bir şiirim vardır. Hayatın her hediyesine siyah inci muamelesi yapar, sevgiyle kucaklarım. Bildiklerinizin altını çizmek, bilmediklerinizi göstermek için buradayım. Kalemimin faydalı olması dileğiyle^^

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu