Estetik

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroblasti)

Tıbdaki adı Blefaroplasti olan göz kapağı ameliyatı, göz kapağına uygulanan estetik cerrahi girişime verilen addır. Bu uygulamada göz kapaklarındaki fazla yağ dokusu deri ve kas da alınarak çıkartılır. Burada önemli olan çıkarılan doku miktarının iyi ayarlanmasıdır.

Göz kapağı estetiği  niçin yapılır?

Göz kapağı cerrahisiyle düşük üst göz kapakları ve şişkin alt göz kapağı torbacıkları düzeltilebilir. Gözlerin çevresinde bulunan siyah dairesel çizgilerde ve sarkık kaşların düzeltilmesinde etkili değildir. Asya ırkından olanlara mahsus olarak gözlerin üstüne üst göz kapağı çizgisi eklenebilir. Bu cerrahi kişilerin etnik ve ırk özelliklerini ortadan kaldırmaz.

Göz Kapağı Estetiği  (Blefaroblasti) kimlere uygulanır?

Fiziksel ve psikolojik sağlığı uygun, gerçekçi beklentileri olan bireyler için uygun bir işlemdir. Ailede göz kapağı torbacığı mevcutsa, işleme genç yaşta da karar verilebilir. Troid hastalıkları, göz kuruluğu, Tansiyon yüksekliği, kalp hastalıkları ve şeker hastalığı gibi sorunların varlığı bu ameliyatı riskli hale getirir. Bu durumlarda ameliyat tercih edilmemelidir.

Göz Kapağı Estetiği  (Blefaroblasti) ameliyatı nasıl yapılır?

Lokal anestezi altında 1-3 saat sürede steril koşullarda uygulama yapılır. Genellikle girişimde cerrah, göz kapaklarının doğal çizgilerini takip eden kesiler yapar. Kesiler crow’s feet’e ya da gözlerin dış kenarındaki gülme çizgilerine kadar ilerletilebilir. Cerrah, yağ dokusunu deri ve kas dokusuyla birlikte çıkarır. Kesiler ince dikişlerle kapatılarak işlem sonlandırılır.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroblasti) uygulaması sonrası süreç nasıldır?

Cerrahi sonrası, gözlere pansuman yapılır ve gözler pomadla nemlendirilir. İşlem sonrası ağrı hissedilmesi olasıdır. Anestezinin etkisi geçtikten sonra göz kapağında gerginlik hissi olabilir. Ağrı için hekim istemiyle ağrı kesiciler kullanılır. Aşırı ağrı hissediliyorsa cerraha başvurulmalıdır. İşlemden sonra ilk birkaç gün baş yukarıda tutulmalıdır. Şişlikler ve morluklar için soğuk uygulama yapılması etkili olacaktır.  Gözlerde yanma ve batmalar, kuruluk olabileceği için hekim göz damlası kullanımı önerebilir. İlk haftalarda ışığa hassasiyet, bulanık görme ve fazla gözyaşı sorunları nüksedebilir. Bunlar geçicidir.

Dikişler işlemden 1-7 gün sonra alınır. Dikişler alındıktan sonra göz çevresinde oluşan şişlik ve morluklar yok olacaktır. 7-10 gün sonra kişi normal yaşantısına dönebilir. 3 haftaya kadar kişi ağır egzersizlerden uzak durmalıdır. Sıvı tutulumuna neden olduğu için alkolden uzak durulması önerilir.

Göz Kapağı Estetiği sonrası iz kalır mı?

Her cerrahi girişim ardında iz bırakır. Göz kapakları vücutta cerrahi girişim sonrası en az iz kalan bölgelerdir. Bu uygulamada kesiler üst ve alt göz kapaklarının doğal kıvrım çizgilerine yapılır. Ameliyattan sonra birkaç ay izler belirgin olabilir. İzler zamanla belirginliğini kaybederek ten renginde fark edilmeyecek duruma gelir.

Hemşire Elif ŞAHİN

Marmara Üniversitesi

Sağlık Bilimleri Fakültesi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu