Beslenme Diyet

Glütensiz diyet Yararlı mı?

Amerika ‘da çok popüler olan yaklaşık 1,6 milyon kişi tarafından çölyak hastalığı olmamalarına rağmen glütensiz diyet programı uygulanmaktadır. Amerikalı birçok ünlünün de uyguladığı glütensiz diyet yararlı mı sorusu merak konusudur. Bu diyetin uygulanması sağlık probleminden değil daha sağlıklı olduğunun düşünülmesindendir. Peki, glütensiz diyet yararlı mı zararlı mı?

Öncelikle glüten nedir sorusunun yanıtına bir bakalım. Glüten arpa buğday, arpa ve çavdar besinlerinde bulunan bir proteindir. Tüm hamur işi yemeklerinin şekillenmesine yardımcı olan yapıştırıcı görevi üstlenen bir proteindir. Çölyak hastalığına yakalananlar için tüketilmesi sakınca oluşturan glüten ishal, gaz, baş ağrısı, ciltte kaşıntı gibi belirtiler göstermektedir.

Bir araştırma sonucuna göre çölyak hastalarına, hasta olmamalarına rağmen glütensiz diyet uygulayanların daha çok olduğudur. Artık glütensiz besinler market raflarında da yer almakta ve bu diyet programını uygulayanlar tarafından bolca tüketilmektedir. Bu besinler en başta ekmek olmak üzere, kahvaltı için yapılmış gevrekler, pasta, makarna, bazı çorbalar olarak üretilmektedir. İçerisinde hiç glüten olmayan, doğal besinler ise meyve ve sebzelerdir. Ayrıca işlenmemiş olması şartıyla mısır unu, pirinç, soya,  yemişler, yumurta, et, balık, mandıra ürünleridir.

Çölyak hastaları için sağlıklı olan bu besinler, çölyak hastası olmayanlar için de sağlıksız olduğuna dair herhangi bir bilimsel açıklama söz konusu değildir. Birçok uzmanlar tarafında sağlıklı ya da sağlıksız olduğuna dair açıklamalar yapılsa da ortaya konulmuş bilimsel bir kanıt bulunmamaktadır. Bu yüzden bu diyet programı yaparken günlük alınması gereken vitamin ve minerallerin de başka doğal besinlerle alımı söz konusu olduğunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu