Beslenme Diyet

Glisemik içerikli Yiyecekler

Glisemik kan içerisinde bulunan glikoz seviyelerinin ölçülmesine denir. Vücuda enerji sağlayan karbonhidrat ağırlıklı besinlerin kan şekerini farklı şekilde arttırıp azaltmasına sebep olur. Glisemik seviyesi düşük besinlerin glisemik seviyesi yüksek olan besinlere göre insana daha fazla tokluk hissi vermesi dolayısıyla daha çok kilo vermeye yardımcı olması bakımından yarar sağlıyor. Nişastası olmayan polisakkaritlerden meydana gelen düşük glisemikli karbonhidrat ağırlıklı besinlerden oluşan diyetler kilo dengesini oluşturmaya kilo vermeye yardımcı oluyor. Obezite hastalığında kolon ve meme kanserinde olumlu etkileri görülmektedir. Diyabet hastalarında da gliserini düşük olan besinler kan şekerinin kontrolünde yardımcı oluyor. Düşük glisemik içerikli yiyeceklerle yapılan diyette söz konusu olan aç olmak ya da özellikle uygulanan beslenme şekli yoktur.

Bu diyetle yemek yedikten sonra meydana gelen halsizlik, uyuma isteği, ağırlık, gün içerisinde oluşan enerji azalması gibi durumlar tamamen yok olacaktır. Devamlı acıkma, mide kazınması azalır ve ikinci tip diyabetlerde, kalp, tansiyon hastalarında depresyona ve kimi kanser türlerinde olumlu sonuçlar vermektedir.

Sebze ve meyveler, yağ oranının ciddi olarak azaltılması ve özellikle sadece zeytin yağını kullanmak, yemek miktarlarının azaltılması, günde üç öğünü atlamamak ve üç ara öğünde de düşük glisemikli besinleri de beslenme listesine eklemek, tatlı yerine meyve tercih etmek, beyaz un yerine çok tahıllı besinleri tüketmeye çalışmak, özellikle ara öğünlerinizde fındık, ceviz, bademden 4-5adet tüketmek, kırmızı et yerine beyaz eti tercih etmek, süt ve süt ürünlerinin yağsız ve pastörize olanlarını tercih etmek bu diyetin temelini oluşturmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu