Kadın Sağlığı

Genital Herpes

Genital herpes (uçuk) virüslerin neden olduğu bir hastalıktır. Genital bölgede ortaya çıkan uçuklarla (içi su dolu, ağrılı kabarcıklar) belirti verir. Kesin tedavisi yoktur. Birçok insanda herpes virüsü (herpes simplex tip 2 (HSV-2)) olmasına rağmen kişide hastalık ortaya çıkmayıp yıllarca gizli kalabilir.  Rahim ağzı kanserlerinin oluşumunda rol oynadığı düşünülmektedir.

Genç yaştakilerde, oral ve anal cinsel ilişki yaşayanlarda enfeksiyon daha sık görülür.

Genital herpes nasıl bulaşır?

HSV-2 taşıyan kişiler bir ömür bulaştırıcı ve taşıyıcıdırlar. Hastalık belirtilerinin olmadığı durumlardada bulaştırıcılık devam eder. Enfeksiyon etkeni ile bir kez enfekte olan kişi bir ömür taşıyıcı olur. Sıklıkla cinsel ilişki ile bulaşan genital herpes, nadir olmakla birlikte enfeksiyon etkeni (HSV-2), ciltte ya da mukozalardaki açık yaralardan da kişilere bulaşabilir.  Anneden bebeğe doğum sırasında bebek doğum kanalından geçerken ya da doğumdan sonra anne ile temas sırasında geçebilir. Anne karnında bebeğin eşinden (plasenta) geçiş düşüktür.

Genital herpesin belirtileri nelerdir? 

Genital herpes virüsü kişinin vücuduna girdikten sonra, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatan durumlarda örneğin; kötü beslenme, ilaç kullanımı, aşırı kilo kaybı, yoğun çalışma ya da yoğun stres gibi durumlarda hastalık kendini gösterir.

Hastalığın en önemli belirtisi cinsel organda meydana gelen içi su dolu ağrılı ve kaşıntılı kabarcıklardır. Halk arasında uçuk olarak adlandırılan bu kabarcıklar fazla sayıda virüs içerdiği için son derece bulaştırıcıdır. Genital bölgede özellikle dış üreme organları, rahim ağsı (serviks) ve anal bölgede ortaya çıkan genital herpes uçuklarının kesin tedavisi yoktur. Tedavi ortaya çıkan belirtilere özgü yapılır. Kaşıntı için kaçıntı giderici, ağrı için ağrı kesici gibi. Bazı kadınlar ya da erkekler hastalık belirtileri hafif seyredebildiği için tanı alamayabilirler.

Hastalığın diğer belirtileri, bol miktarda vajinal akıntı, yanma, kaşıntı, ağrılı idrar yapma ve idrar yapmada güçlüktür. Hastada çoğunlukla, hafif bir ateş, kırgınlık ve baş ağrısı gibi belirtilerde mevcuttur. Genital herpes lezyonları (uçuklar) 6 hafta içinde kendiliğinden geriler.

Genital herpesin yan etkileri:

İdrar yolu enfeksiyonu, bağışıklık sistemi düşük kişilerde ensefalit menenjit, gebelerde düşük ve yeni doğan bebeklerde yenidoğan herpesidir.

Genital herpesin tanısı:

Fiziksel  muayenede veziküllerin (uçukların) görülmesi, uçuklarda alınan örneğin kültürünün yapılması ve kanda HSV-2 antikorlarının saptanması ile tanı konulabilir.

Genital herpes tedavisi:

Kesin bir tedavisi yoktur. Tedavide amaç klinik seyri kısaltmak bulaşmayı, komplikasyonları ve tekrarı önlemektir. Asiklovir kullanımı önerilen tedavi seçeneklerindendir. Tedavi başladıktan bir hafta sonra hasta yeniden muayene edilerek değerlendirilmelidir.

Genital herpeste eş tedavisi;

Genital herpesli hastanın cinsel eşi değerlendirilmeli ve danışmanlık verilmelidir. Cinsel eşde hastalık belirtileri var ise tedavi genital herpesli hastanınki ile benzerdir. Cinsel eş belirti vermiyorsa geçmişteki lezyon varlığı sorgulanır ve kan tahlilleri ile hastalık taşıyıcılığı araştırılır.

PhD. Özlem CAN GÜRKAN

Hemşirelik mesleği ile 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Yüksekokulu’nda tanıştım. Servis hemşireliği, gece süpervizörlüğü ve kadın doğum servis sorumlu hemşireliği yaptıktan sonra 1999 yılında Marmara Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladım. Halen aynı üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü’nde Dr. Öğr. Üyesi olarak görev yapmaktayım. Bilgi paylaşıldıkça çoğalır, felsefesinden yola çıkarak, yıllar içinde edindiğim bilgi birikimini meslektaşlarım ve siz değerli internet kullanıcıları ile paylaşmak için, yıllarca hayalini kurduğum, şimdiki adı daginiktopuz.com olan kadinvehastaliklari.com isimli siteyi 2014 yılında öğrencilerimle hayata geçirdik. Sizinde hayallerinizin gerçek olması umuduyla sevgiyle kalın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu