Gündem

Geçmişten Günümüze Hemşirelik Kıyafetleri Defilesi

Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü ses getiren bir iş birliği yaptı. Geçmişten günümüze hemşirelerin giydiği kıyafetlerden bir defile düzenlendi.

Atatür Kültür Merkezinde düzenlenen defileye; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran ve Prof. Dr. Vedat Ceyhan, Sağlık Bilimleri Fakültesinin Dekanı Prof Dr. Murat Terzi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kariyer Söyleşileri’nin ilk konuğu olan Erdemoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Erdemoğlu, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

21 özel koleksiyonun sergilendiği Hemşirelik Kıyafetleri Defilesinde; din, siyaset, savaş gibi etkenler sebebiyle, giyilen sağlık personeli üniformalarının ülkeden ülkeye farklılık gösterdiği vurgulandı.

Defilede geçmişten günümüze hemşirelerin giydiği üniformalar sergilendi. Anadolu Selçuklu, Osmanlı İmparatorluğu ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında giyilen hemşire kıyafetlerine yer verildi. Selçuklu ve Osmanlı Dönemi şifacılarının kıyafetleri, modern hemşireliğin kurucusu Florance Nightingale, Gevher Nesibe Hatun ve Türkiye’nin ilk hemşiresi Safiye Hüseyin Elbi’nin kullandığı kıyafetler de defilede yer buldu.

Defilede yürüyen hemşireler, Hilaliahmer Cemiyeti ve günümüz hemşirelerinin giydiği üniformaların oluşturduğu koleksiyonu da tanıttılar.

Defilenin sonunda, katkıda bulunanlara teşekkür belgeleri takdim edildi.

Kaynak: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Resmi Web Sayfası

DT Haber

DT Haber | Hemşirelik ve sağlık ile ilgili haber, makale vb. içerik üreticisi. Paylaşmak istediğiniz bilgileri daginiktopuzcom@gmail.com adresine veya https://www.facebook.com/hemsirelerkulubu/ gönderebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu