Gebelik

Gebelikte Zararlı Alışkanlıklar Nelerdir?

Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte zararlı alışkanlıklar ın başında, sigara kullanımı gelir. Gebelikte sigara kullanımı ülkemizde oldukça sık karşımıza çıkan bir sorundur ve gebeliğe ve bebeğe zarar verebilir. Sigaranın içinde bulunan nikotin denilen madde, vücuttaki damarlarda daralmaya neden olur. Bu daralma bebeğe giden kan miktarını azaltarak bebeğe giden besin ve oksijen miktarını azaltarak bebeğin büyüme gelişmesine engel olur. Sigara içen annelerin bebekleri daha düşük ağırlıklı doğarlar ve anne karnında bebeklerin ölümüne neden olabilir. Sigara içen annelerde düşükler, erken doğum eylemi, suların erken gelmesi ve bebeğin eşinin doğum eylemi başlamadan önce ayrılması gibi sorunlarla karşılaşılabilir. Sigara içen annelerin bebeklerinin ileri ki yaşamlarında daha düşük büyüme ve gelişime sahip oldukları, bazı araştırmalarda da bebeklerin ileriki yaşamlarında zekalarının diğerlerine göre daha düşük bildirilmiştir. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde ileride alerjik astım ve astım gibi şikâyetler daha fazla görülür. Sigara içen kadın gebe kalmayı düşünüyorsa mutlaka sigarayı bırakmalı eğer kendi başına sigarayı bırakamıyorsa bir uzmandan yardım istemeli ve sigarayı bırakmalıdır.

Sigara içmek kadar sigara dumanının fazla olduğu ortamlarda bulunmakta gebelik döneminde gebenin sigaranın zararlı etkilerine maruz kalmasına ve bebeğin zarar görmesine neden olabilir. Gebeliğin zararlı alışkanlıklarından olan sigara içme davranışı, kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken ve kadının uzak durması gereken bir durumdur. Doğum sonrası annenin sigara kullanımı ile sigaranın içindeki nikotin bebeğe geçer bebeğin damarlarında daralmaya neden olur. Doğum sonrası anne ve babanın da sigara içmemesi ve kesinlikle bebeğin yanında sigara içilmesine izin vermemelidir.

Gebelikte Alkol Kullanımı

Gebelikte zararlı alışkanlıklar dan bir diğeri de alkol kullanımıdır.
Anne adayı gebelikte kesinlikle alkol almamalıdır. Alkol anne bebeğin eşi (plasenteya) kolayca geçer ve bebeğe ulaşır. Fazla miktarda alkol alan kadınların bebeklerinde fetal alkol sendromu gelişmesi riski vardır.

Fetal alkol sendromu nedir?

Fetal alkol sendromu, bebeklerde gelişme geriliği, bebeklerin yüzünde karakteristik bir görüntü (mikroftalmi, küçük kafalı bebekler) ve sinir sisteminde bozukluklar görülür. Gebelikte orta derecede alkol tüketiminin etkileri tam olarak bilinmemektedir. Ancak araştırmalarda düşük doğum ağırlığı ve bazı sinir sistemi bozukluklarının sıklığının arttığı gösterilmiştir. Alkol aynı zamanda bebekte ciddi hasar verici etkiye (Teratojenik etkiye) sahiptir, bu etki kullanılan alkol miktarına bağlı olarak artar.
Gebelikte zararlı alışkanlıklar dan olan alkolün kesinlikle kullanılmaması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu