Gebelik

Gebelikte Tehlike Belirtileri Ve Nedenleri

Gebelikte tehlike belirtileri, kanama (vajinal kanama) en önemli tehlike belirtisidir. Düşüklerin, erken doğum tehdidinin, bebeğiş eşi ile ilgili problemlerinden kaynaklanabilir.

Gebelikte Baş Ağrısı

Gebelikte tehlike belirtileri nden biridir. Tansiyon yükselmesi ve halk arasında gebelik zehirlenmesi olarak bilinen preeklemsinin belirtisi olabilir. Baş ağrısı ile birlikte görmede bozulma, kasılmalar ve ani kilo artışı varsa hemen doktora başvurulmalıdır. Ateş gebelikte herhangi bir enfeksiyon (idrar yolu enfeksiyonu, bacaklarda tıkanıklığa bağlı enfeksiyon) durumlarında görülür. Özellikle ateş 38 oC nin üzerine çıkıyorsa doktora başvurmak gerekir.

Gebelikte Halsizlik, Güçsüzlük Ve Vorgunluk

Kansızlık belirtisidir ve ciddi kansızlık gebeliği ve bebeği tehlikeye sokabilir.

Gebelikte Ciddi Karın Ağrısı (kasılmalar)

gebelikte tehlike nedenleri

Erken doğum berlitisi olabilir.

Gebelikte Solunum Güçlüğü

Kansızlığın ya da akciğerlerdeki tıkanıklığın belirtisidir.

Gebelikte  Suların Gelmesi

Kadınlar bazen sularının geldiğini iç çamaşırlarındaki ıslaklıktan anlayabilirler. Bazı kadınlar idrar kaçırdıklarını zannederek önemsemeyebilirler. Suların gelmesi bebeğin bulunduğu kesedeki suyun azalmasına, enfeksiyona ve erken doğuma neden olabilir. Gebelikte tehlike belirtileri nin en önemlilerindendir.

Gebelikte El Yüz Ve Ayaklarda Şişme

gebeklikte el ayak ve yüzde şişme

Tansiyon yükselmesi, böbreklerde sorunlarla ilişkili olabilir. Kadının mümkün oldukça tartılması ve günlük kilosunu takip etmesi de önemlidir. Ani kilo alımları da gebelikte tehlike belirtilerindendir.

Gebelikte Bebek Hareketlerinin Hissedilmemesi

Bebeğin gün içinde en az sekiz on kez hareket etmesi bebeğin sağlığı hakkında anne adayına bilgi verir. Özellikle gebeliğin 6. ayından sonra anne adayları bebek hareketlerini daha rahat hissederler. Hareketleri değerlendirirken, anne adayının aç, yorgun, susuz kaldığı dönemlerde ve sigara içtiği durumlarda bebek hareketlerinin azalacağı unutulmamalıdır.

Yukarıdaki gebelikte tehlike belirtileri nden herhangi biri sizde mevcut ise zaman kaybetmeden doktora başvurmak gereklidir. Bebeğin ve annenin sağlığının tehlikeye düştüğü belirtiler konusunda kadınlar uyanık olmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu